Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Saime Toptan

Her Gün Değerli

Saime Toptan

10-16 Mayıs tarihleri arasında her yıl  engelli bireylerle ilgili çalışmalarda yoğunluk olur. Bu yıl da Milli Eğitim Bakanlığı bu haftayı gereği gibi değerlendirme çabasında.

Nisan ayı sonunda  Zonguldak ve Bartın’da Otizm  Farkındalık Ayı  Etkinlikleri vardı. İlgi Otistik Çocuklar Derneği Başkanı Sayın Nejla Arslankurt eğitimcilerle ve ailelerle bir araya geldi. 27 Nisan Cuma günü sabah Bartın, öğleden sonra Zonguldak’ta eğitimciler, 28 Nisan Cumartesi günü aileler, sivil toplum örgütleri bir araya geldi. Sayın Arslankurt otizimle ilgili dünya ve ülkemiz ile ilgili istatistikleri açıkladıktan sonra erken teşhis ve eğitimin önemini anlattı. Engellileri ilgilendiren konuların eğitimcilerle ve toplumla paylaşılması ve böylece  yaratılacak farkındalık toplumun  mutluluk ve çağdaşlığına  katkıdır. Özellikle otistik ve öğrenme güçlüğü olan çocuklarımıza erken çocukluk döneminden itibaren uygulanan eğitim teknikleri onlardaki gelişim bozukluklarını en aza indirgemekte, üstün potansiyel ve nitelikleri belirlenip desteklenerek, yaşamlarını sürdürmelerine, ayakları üstünde durmalarına fırsat sağlanmaktadır. Eğitimin amacı tüm farklılıkları bir arada yaşatmaktır. Bu sebeple sadece engellinin eğitim, yeterli olmaz,  toplum da eğitilmelidir. Engelli olmayan akranları ile aynı ortamları paylaşarak eğitim almak engelliler için haktır… Bu sisteme ne kadar erken  dahil olabilirse, bütünleşmiş topluma o kadar çabuk ulaşabiliriz.

5 Mayıs 2012  Türkiye Yardımsevenler Derneği Olağan Kongresini gerçekleştirdi. Türkiye’nin her ilinden delegeler büyük bir heyecan ve coşku ile güzel bir demokrasi örneği sundular.

7 Mayıs 2012 TEMA Vakfı  kuruluşunun 20. Yılı çok anlamlı bir kermesle kutlandı. Toprağın, çevrenin önemini geleceğe taşıyacak minik TEMA’lılar saksıları süsleyen meşe fidanları ve Başkan Mukadder Ekremoğlu’nun dernek çalışmaları ve önemi ile ilgili güzel konuşmasından herkes çok etkilendi.

10 Mayıs 2012 Perşembe günü Eryaman Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi öğrencilerinin Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında  sundukları müzik ve folklar gösterileri, Türkkonut İlköğretim Okulu’nun Ankara 3. Sü olan  Folklorcularının   oyunları beğeni ile izlendi. Etkinlik  okul bahçesinde fidan dikimi ile sonuçlandı. Okulu gezerken özellikle meslek eğitiminin sorunları yetkililerle paylaşıldı. Tören öncesinde Türkkonut İlköğretim Okulu bünyesindeki özel sınıfta öğrenci ve öğretmenlerle kısa ve keyifli bir beraberlik yaşadık. Öğrenciler iki uzman özel eğitimci, okulun rehber öğretmeni ve diğer eğitim kadrosunun çabaları çocuklarımızın özgüvenli tavırlarına yansımıştı.

Bu çabaların tümü daha mutlu ve kenetlenmiş bir toplum için…

13 Mayıs  Anneler Günü. Kalbi dünyanın en güzel sevgilerini barındıran annelerimizi düşünmemiz gereken bir gün. Dünyanın en zor, kutsal ve şerefli işidir annelik. O görevde sevgiyi, şevkati, ilgiyi görür hisseder yaşar insan… Bunlar onun kalbinde kaynağı tükenmeyen pınardır. Çoğu zaman eşinin yakın çevresinin desteği ile gerekirse tek başına bu pınardan herkesi doyurur. Bu yüce kalbin bilgi ve ilgi ile beslenmeye ihtiyacı var. O çocuğunu yetiştirirken toplumu yetiştiriyor. O ailenin ve toplumun birleştiricisi…. Özel çocuk sahibi annelerin yüreğini düşünerek gösterilen her çaba, yapılan her güzel iş bu nedenlerle anlamlı ve değerlidir.

Biz çalışalım, annelerimiz  hep umut dolu yaşasınlar ve yaşatsınlar…

11.05.12

Değerlendir (Henüz oy almamış)