Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Turizm

Hollandalı Engelliler Mimari Engellere Rağmen Tarihi Ören Yerleri Ziyaret Etti

Resim: Side'de tarihi bir mekan görüntüsü.

Hollandalı engellilerin, tarihi Ören yerleri ziyaretlerinde engelleri aşmada birbirine yardımcı olmaları görenleri kendilerine hayran bırakıyor.

Hollanda'nın Utrecht şehrinden gelen 6 yürüme engelli, Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Side Antik Kent'i gezdi. Utrecht Yürüme Engelliler Kulübü üyesi 6 yürüme engeliyi 3 fizik tedavi uzmanı gezdirdi.

Her bir fizik tedavi uzmanının, 2 yürüme engelliyi gezdirmede ve engelleri birlikte aşma konusunda gösterdikleri gayret, Side'ye tatile gelen yerli ve yabancı turistlere örnek oldu. Utrecht Yürüme Engelliler Kulübü fizik tedavi uzmanı Dr. David Haltson, 6 yürüme engelliyi 8 gün süresince Manavgat ve Side Antik Kent 3 arkadaşıyla birlikte gezdirdiklerini söyledi. Tatile gelen yürüme engellilerin masraflarını Hollanda devletinin karşıladığını belirten Haltson, Türkiye'ye gruplar halinde 4'ncü defa tatile geldiklerini kaydetti.

Haltson, "Engellilere ait bir yol olmadığı için tarihi Ören yerleri gezdirmede zorlandık. Fakat Side'nin tarihi ve doğal güzelliğini görünce bütün yorgunluğumuz geçti. Gezdirdiğimiz 6 engelliden ikisi trafik kazası sonrası yürüme engelli oldu. Hepimiz bir yürüme engelli olabiliriz. Engellilerin, engellerini birlikte aşmak zorundayız." diye konuştu.

20.09.2010 - Cihan

Değerlendir (Henüz oy almamış)