Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Teknoloji

İhtiyaç Duyduğu Akülü Arabayı Kendisi Yaptı

Resim : Bedensel engelli 37 yaşındaki Nurettin Bilen, kendi yaptığı akülü arabanın üstünde oturuyor.

Adana'da bedensel engelli 37 yaşındaki Nurettin Bilen, rahat hareket edebilmek için ihtiyaç duyduğu akülü arabayı kendisi yaptı.

Merkez Seyhan İlçesi'nde yaşayan Nurettin Bilen, 9 aylık iken geçirdiği ateşli hastalık sonucu felç oldu. Belden aşağısı tutmayan Bilen, zorluklar içinde çocukluk geçirmesine rağmen hayata küsmeyip yaşama sıkı sıkı sarıldı. Aynı mahallede oturan Aliye Bilen ile 14 yıl önce evlenip 4 çocuk sahibi olan Nurettin Bilen, günlük hayatta karşısına çıkan fiziki engelleri aşabilmek için de mücadele verdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan aldıkları engelli ve evde bakım ücretleri ile hayatlarını sürdüren Bilen, ihtiyaç duyduğu akülü arabasını kendisi yaptı. Hiç okula gitmemesine rağmen kendi çabası ile okuma yazmayı öğrenen Nurettin Bilen, akülü arabasının tasarımını yaptı. Sanayi çarşısındaki arkadaşları da Bilen'in tasarladığı arabayı birleştirdi. Tekerleri market arabası, motoru çocukların akülü arabasından söken ustalar Nurettin Bilen'in ihtiyaç duyduğu engelli aracını yaptı.

HER İŞİMİ GÖRÜYORUM

Oturma koltuğu olmayan engelli arabasına basit bir joistik ile kumanda eden Nurettin Bilen, yaklaşık 10 kilometrelik yolu aracıyla katettiğini belirterek, "Araba alacak param yoktu, ben de sanayideki arkadaşlardan istedim yaptılar. Biraz maliyetli oldu ama her işimi görüyor" diye konuştu.

26.11.2015 - DHA

Değerlendir (Henüz oy almamış)