Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Dünya

İngiltere'de Otizmli Çocuklara Zorla Çamaşır Suyu İçiriyorlar

Resim : Çamaşır suları yan yana.

İngiltere'de otizmi ‘tedavi edeceğine' inanarak çocuklarına çamaşır suyu ve kimyasal bir inceltici olan terebentin içiren bir grup ebeveyn olduğu ortaya çıktı.

Ölümle sonuçlanabilecek bu tehlikeli uygulamanın, ABD'de dini bir tarikat ile bağlantılı olduğu belirtiliyor.

Mirror'ın haberine göre, kilise ve aralarında Danny Glass adında eski bir uyuşturucu bağımlısının da yer aldığı niteliksiz kişiler, çamaşır suyunun kullanımını teşvik ediyor.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Altı kişilik özel polis ekibi çocuklarına zorla bu kimyasalları verdiğinden şüphelenilen ailelerle ilgili ülke çapında bir soruşturma başlattı.

KİLİSE YAYIYOR

ABD'nin Los Angeles kentinde şubesi bulunan tartışmalı ‘Yaratılış II' kilisesi tarafından ortaya atılan bu tehlikeli ve bilim dışı uygulama, gizli sosyal medya grupları ve kilisenin bazı ülkelerde yaptığı toplantılar aracılığıyla yayılıyor.

Scientology tarikatının eski bir üyesi olan Jim Humble tarafından kurulan kilise, gerçeğe aykırı olarak bu kimyasalların yalnızca otizmi değil, neredeyse her hastalığı iyileştirdiğini ileri sürüyor. Kilise, otizme neden olduğunu ileri sürdüğü patojen ve parazitleri ağartıcının öldürdüğünü savunuyor.

İddianın kesinlikle doğru olmadığı ve zehirli kimyasalların kullanımının ölüme sebebiyet verebileceği ısrarla belirtilse de, bazı umutsuz ebeveynlerin çocuklarına bu endüstriyel güçteki ağartıcıyı zorla içirdikleri belirtiliyor.

Tedavisi henüz bulunamamış olan otizm, Birleşik Krallık'ta her yüz çocuktan birinde görülmekte.

'MUCİZE ÇÖZELTİ' OLARAK TANITILIYOR

ABC News ve Eyewitness News tarafından yapılan 2016 yılında bir araştırma, ABD'nin Kaliforniya eyaletinde, kilisenin bazı kimyasalları karıştırarak elde edilen bu güçlü ağartıcının çocuklara içirilmesini teşvik edildiğini ortaya çıkarmıştı. Kilise ‘mucize', ‘mucize çözelti' gibi isimler taktığı zehirli kimyasalların otizmin yanı sıra kanser, Parkinson gibi hastalıkları da iyileştirdiğini savunuyor.

BİR KİŞİ ÖLDÜ, BAZI ÜLKELER ÇÖZELTİYİ YASAKLADI

Ebeveynlerin zehirli kimyasalları çocuklarına ne kadar süre boyunca ve hangi dozda içirdikleri belirsiz. Ancak İngiliz basınında yer alan bilgilere göre, kapalı bir sosyal medya grubunda yapılan yazışmalarda bir anneye "3-6 ay boyunca günde bir kez" çocuğuna bu ağartıcıyı içirmesi söyleniyor.

Başka bir kişiye ise birer gün arayla kullanması öneriliyor.

Kilisenin zehirli kimyasal kullanımını teşvik etmesi sonucu daha önce bir kişinin öldüğü ve bazı kişilerin ciddi sağlık problemleri yaşadığı belirtiliyor.

ÖLÜMCÜL VE SAĞLIĞA AĞIR HASAR VEREBİLİR

Gazeteye konuşan hekim Jeff Foster, bu ağartıcının kaç kez ve hangi dozda kullanırsa kullanılsın sağlığa ağır hasar verebileceğine dikkat çekti. "Uzun süreli kullanılırsa bağırsak, mide ve yemek borusunda iltihaplanmaya neden olur. Bir aşamada bir şeyler patlar ve kanamadan ölürsünüz" diyen Foster, kimyasalın tahriş edici etkisinin altını çizdi.

"Otizm, herhangi bir ilaç tedavisine uygun olmayan nöro-gelişimsel bir hastalıktır. Yaşamın erken evrelerinde ya da rahimde gelişir. Bunu tersine çeviremezsiniz" ifadelerini kullanan Foster, kilisenin iddialarının peşinden gidilmemesi gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

'ÇOCUKLARININ NASIL ACI ÇEKTİKLERİNİ ANLATIYORLAR'

Ağartıcının kullanımına karşı kampanya yürüten, beş otizmli çocuk annesi Emma Dalmanye, gazeteye yaptığı açıklamada devletin gerekli tüm önlemleri almadığına dikkat çekti. Bazı ülkelerde yasaklansa da İngiltere bu kimyasalın internetten satışına halen izin veriyor.

Kapalı gruplardan birine dahil olmayı başaran Dalmayne "Kadınlar çocuklarının nasıl kustuklarını ve acı çektiklerini yazıyor. Ancak bunu parazitlerin vücuttan atılmasının bir işareti olarak görüyorlar" dedi.

01.02.2018 - Habertürk

Değerlendir (Henüz oy almamış)