Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Eğitim

İşitme Engellilere İşaret Diliyle Matematik Öğreten Pelin Öğretmen

Resim : Tam Sayılar konulu matematik işlemlerin olduğu beyaz tahtanın önünde Pelin Baykan bulunuyor.

Beynimizdeki engelleri kaldırırsak eğer, hiçbir fiziksel engelin aslında hiçbir şeye engel olmadığını görebileceğiz. Hayat zor, mücadele zorlu evet. Ancak zorlukları büyütüp mücadeleden vazgeçtiğimiz takdirde engeller bize engel olabilir. Yazımızda bahsedeceğimiz böyle güzel insanlar, hepimizin “onlar” adına mücadelesi, anlayış ve farkındalık tüm engelleri ortadan kaldırmak için ihtiyacımız olan.

24 yaşında gönüllü öğretmenlik yapan genç bir kadın Pelin Öğretmen. İstanbul Üniversitesi’nden matematik bölümünden mezun. Metroda gidip gelirken gözlemlediği işaret dilini kullanan insanlardan aldığı enerji ve aralarından birkaç arkadaş edinme şansı bulması sonucu onlara matematik öğretmeye karar veriyor.

“Neden bir konuşan ve bir sağır anlaşamasın dedim” fikri Pelin öğretmeni işaret dili öğrenmeye itiyor. Önceleri sadece bireysel bir merak olarak başlayan bu ilgi, işitme engellilerin yaşadıkları zorlukları görmeye başladıkça ve eğitim alanındaki fırsat eksikliklerini fark ettikçe öğretme isteğine dönüşüyor.

”Kendi aralarındaki iletişim mükemmel”

Kendisiyle yapılan bir röportajda konuşan Pelin Öğretmen; “Aralarındaki mükemmel iletişimi görüyordum. Yerlerinde durmuyorlar. Elleri, bedenleri sürekli hareket ediyor. Aslında çok konuşkanlar. Neden bir konuşan ve sağır anlaşamasın dedim. Bir kursa gittim. Sağır bir bireyden öğrendim işaret dilini. Her sabah ayna karşısında rüyamı kendime işaret diliyle anlattım. Bir-iki arkadaş edinince çevrem genişledi. Beni aralarına aldılar. İki senedir onlarlayım. Pozitif enerjileri çok fazla.”

Pozitif enerjiyi alıp pozitif bir işte kullanıyor

Kendisi de sağır bir bireyden eğitim alan Pelin Öğretmen, işitme engelli bireylere eğitim veren sosyal girişimi “Anlatan Eller”i kuruyor. Türk İşaret Dili desteğiyle eğitimlerine başlayan girişimde en çok matematik öğretmekte zorluk yaşadıklarını belirten Pelin Baykan, işitme engellilerin günlük hayatta en çok zorlandıkları bakkala, manava giderek ödeme, para üstü alma, toplama-çıkarma gibi kavramları anlattığı videolar çekerek Youtube kanalına yüklüyor. İkinci yılında ciddi bir başarıya ulaştı üstelik.

Öğrencileriyle sosyal medya üzerinden etkileşim kuruyor

YouTube ve Facebook üzerinden işitme engelli bireylerle ve öğrencileriyle iletişim kuran Pelin Öğretmen, en çok zorlandıkları konuları öğrenerek derslerini ve eğitim videolarını buna göre hazırlıyor. Şişli Belediyesi’nin de desteğiyle dersler sınıfa da taşındı. Her hafta Perşembe günü, sabah ve akşam olmak üzere iki işitme engelli gruba ücretsiz ders veriyor. 28 öğrencinin hayatına dokunan Pelin Öğretmen’in dileği ise gelecekte işitme engelli bireylerin de öğretmenlik yapabilmesi.

“Biri bana ‘İki elinin ışığı bizleri aydınlatacaktır’ demişti. Çok etkilendim, o cümleyi hayatımın en üstüne taşıdım. İşimden istifa ettim. Videolara yöneldim.” diyerek bu anlamlı görevi layıkıyla yerine getiren Pelin Öğretmen’e minnetle.

14.05.2019 - listelist.com

Değerlendir (Henüz oy almamış)