Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Teknoloji

İstanbul'un Yeni Otobüsleri Erguvan Rengi Olacak

Resim: Erguvan renkli otobüs ve kapısında bir tekerlekli sandalye.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye'den ve yurt dışından 171 bin civarında insanın katılımıyla yapılan anketle, otobüslerinin rengini 'erguvan' olarak belirlendiğini söyledi. Mayıs ayında 172 otobüsü caddelerle buluşturacaklarını söyleyen Topbaş, "İlk etapta 500 daha sonra bin, ardından da bin 500 otobüsü hizmete sokacağız. İhtiyaç olursa bu rakam 2 bini bulacak. " dedi.

Topbaş, Emirgan Korusu içindeki Beyaz Köşk'te düzenlediği basın toplantısıyla, "İstanbul halkı otobüsünün rengini seçiyor" kampanyasının sonuçlarını açıkladı.

İnternet üzerinden sürdürülen ankete, Amerika'dan Faroe Adaları'na, Dominik Cumhuriyeti'nden Almanya'ya, Tunus'tan Portekiz'e kadar çok sayıda ülke ve Türkiye'den 44 ilden toplam 172 bin kişi katıldı. Oyların yüzde 34, 54'ünü alan erguvan rengi otobüslerin yeni rengi oldu.

Topbaş, İstanbul'un otobüslerinin yeni renginin erguvan olduğunu belirtti. Erguvan'ın İstanbul'un bir simgesi olduğunu aktaran Topbaş, "Otobüslerin de rengi erguvan oldu. İlk etapta, 500 daha sonra bin ve bin 500 otobüs hizmete sokacağız. Burada mayıs ayında hizmete girecek 172 otobüsten ilkini tanıtıyoruz. Mayıs ayı itibariyle İstanbul'un değişik yerlerinde bu 172 araç dağıtılmak suretiyle hizmet edecek. Bu otobüs yerli bir üretim Otokar'ın yapmış olduğu bir araç. Çevreci bir araç. Dezavantajlı grupların da kullanacağı şekilde dizayn edildi. Özürlü araçları da binebilecek. Arabanın yüksekliği, düşük tabanlı olması açısından önemli. Yakıt tasarrufu açısından çevre dostu diyebiliriz. İstanbul'un o güzel rengini otobüslerde göreceğiz. " diye konuştu.

İstanbul'da otobüslerle ilgili yoğun bir talep bulunduğunu aktaran Topbaş, 2 bin otobüsü tedarik etmenin ciddi bir maliyet olduğunu vurguladı.

Bunu tamamlamak için havuz oluşturmak suretiyle başladıklarını aktaran Topbaş, "Yaşları kemale ermiş araçlar var. Çevreye sıkıntı veren araçlar var. Onlardan da İstanbul'a olan hizmetine teşekkür edeceğiz. Konforlu kaliteli, bu şehre yakışır otobüsleri caddelerimizde göreceğiz. " ifadesini kullandı.

Otobüslerin dış yüzünün dama desenli olacağını bildiren Topbaş, dünyanın hiçbir kentinde damalı otobüsün olmadığına söyledi. Engellilerin otobüslere rahat binmesi için hazırlanan platformu çekerek gösteren Topbaş, otobüsleri özürlülerin de rahatlıkla kullanabileceğini dile getirdi.

Konuşmasının ardından mikrofonu vatandaşlara uzatan Topbaş, otobüsü beğenip beğenmediklerini sordu. Vatandaşlar da otobüsün renklerini beğendiklerini söyledi.

22.04.11 – CHA

Değerlendir (Henüz oy almamış)