Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Spor

Japonya Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları İçin Hiçbir Vakti Boşa Harcamıyor

Resim: Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları logo.

Tokyo Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunları Düzenleme Komitesi (Tokyo 2020), Olimpiyat ve Paralimpik madalyalarını yapmak için Japonya'nın dört bir yanında ‘Tokyo 2020 Madalya Projesi’ adı altında bir dönüşüm hareketi başlattı. ‘Tokyo 2020 Madalya Projesi’ resmi olarak ‘Ülke Genelinde Katılım Programı’ adı altında sürdürülüyor.

Nisan 2017 ile Mart 2019 arasındaki iki yılda, yaklaşık 5.000 altın, gümüş ve bronz madalya üretmek için gereken metallerin yüzde 100'ü, Japonya'nın dört bir yanındaki insanlardan gelen küçük elektronik cihazlardan elde edildi. Tokyo 2020 Oyunları sırasında sporculara verilecek her madalya geri dönüştürülmüş metallerden yapılmış oldu. Japonya küçük tüketicinin katıldığı bu elektroniklerin geri dönüştürülmesi projesinin; çevre dostu ve sürdürülebilir bir topluma katkıda bulunma çabalarının Tokyo 2020 Oyunlarının ülkelerine bir mirası olacağını umuyor. Biz de kesinlikle bu görüşe katılıyoruz.

Projede dönüştürülecek elektronik cihazların toplanma döneminde ilginç bilgiler var;

Toplama Dönemi: 1 Nisan 2017- 31 Mart 2019

Toplanan Cihazların Sayısı: Japonya genelinde belediye yetkilileri tarafından toplanan miktar (cep telefonları dahil küçük kullanılır elektronik cihazlar); yaklaşık 78,985 ton.

Japonya genelinde Japon mobil taşıyıcı firması NTT Docomo mağazaları tarafından toplanan miktar (yalnızca kullanılmış cep telefonları); yaklaşık 6.21 milyon

Toplanan Metallerin Son Miktarı: Tokyo 2020'ye göre, yaklaşık 80.000 ton geri dönüştürülmüş aletten sadece 32 kilo altın, 3.500 kilo gümüş ve 2.200 kilo bronz (bu durumda bakır ve çinko) elde edildi.

Katılan Belediyeler: 1.621

Ülke genelinde 1.741 şehir/kasaba/köyden yüzde 90'ı katıldı.

Koleksiyondan eritmeye…

Japonya genelindeki insanlar tarafından bağışlanan küçük elektronik cihazlar, hükümetin ‘Küçük Atık Elektrikli ve Elektronik Ekipmanların Geri Dönüşümünü Destekleme Yasası’ uyarınca akredite edilmiş ve tasfiye edilecekti. Madalyalar, eritme müteahitleri tarafından altın, gümüş ve bronz unsurların çıkarılmasından sonra üretilecek.

Not: Okuyucularımızın mübarek Kurban Bayram’ını kutlar, huzur içinde geçirmelerini dilerim.

Yazan / Yavuz Kocaömer

11.08.2019 - Milliyet

Değerlendir (Henüz oy almamış)