Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Sağlık

Grip Mikrobu Kağıt Paranın Üzerinde 3 Gün Boyunca Kalıyor

Resim : Elde tutulan kağıt paralar.

Kış aylarıyla beraber artan grip vakalarının en önemli nedeni bulaşıcı olması. Uzmanlar vatandaşları, toplu taşımalara ve ortak kullanım alanlarına karşı uyardı. Prof. Dr. Ateş Kara, grip mikrobunun lokanta masasında yarım saat, kağıt paranın üzerinde ise 3 gün boyunca kaldığını ifade etti.

Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanlığı’nın hazırladığı rapora göre, grip şikâyetleriyle acil servislere başvuru yapan sayısı artarak devam ediyor. Raporda en fazla grip virüsü çeşidi İç Anadolu Bölgesi’nde tespit edildi. Kadınlarda daha fazla grip virüsü görülüyor.

'Sigara dumanı solumayın'

Vatandaşların bu yıl gribe erken ve hazırlıksız yakalandığını belirten Sağlık Bakanlığı Grip Bilim Komisyonu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, şu tavsiyelerde bulundu:

“Toplu kullanım alanlarında hijyene dikkat edilmeli.Bir lokanta masasına dokunan grip hastasının virüsü 30 dakika boyunca masada kalabiliyor. Kâğıt para ise ciddi bir virüs taşıyıcısı olarak 3 gün boyunca virüs taşıyabilir. Uyku düzeninizi değiştirmeyin, yeme alışkanlıklarınızda büyük farklılıklara izin vermeyin, sigara dumanını solumayın.”

09.01.2018  - Yeni Şafak

Değerlendir (Henüz oy almamış)