Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Dünya

Kahve Zinciri Starbucks ABD’de İlk İşaret Dilli Mağazasını Açtı

Resim : Starbucks’ın şubesinde işaret diliyle çalışan iki kadın personel.

ABD’li kahve devi Starbucks’ın Amerikan işaret diliyle iletişim kurulan ilk kafesi, başkent Washington’da dün açıldı. Bu şubede tüm çalışan personel işitme ya da konuşma engelli.

Starbuck işaret dilinin kullanıldığı ilk mağazasını 2016’da Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da açmıştı.

Washington Post’un haberine göre Amerikan işaret dili ‘ASL’ ile iletişim kurulan ilk kafe, ülkenin en eski üniversitelerinden, işitme ve konuşma engelli öğrencilere yönelik hizmet veren 150 yıllık Gallaudet Üniversitesi’nin birkaç mahalle ötesinde açıldı. 24 personelin çalıştığı Starbucks’un yeni kafesine müşterilerin ilgisi yoğundu.

Şirket çalışanları ve destekçileri engelliler için istihdam fırsatlarını artırmaya yönelik çok önemli bir adım atıldığını ve dünyanın en büyük kurumsal markalarından birinin desteğinin kamuoyunda görünür kılındığını söyledi.

Mağazadaki sanat eserleri ve kupaların da engelli sanatçılar tarafından tasarlandığı belirtilirken, daha iyi iletişim sağlanması için ‘açık’ bir mimari tarz benimsendiği  belirtildi.

Crystal Harris adlı çalışan “Kimliğim burada kabul edildi” derken işitme engelli olmanın birçok halinin olduğunu söyledi.

Bir tercüman aracılığıyla fikirlerini aktaran Albert ve Peggy Hlibok çiftiyse ise söz konusu girişimin tüm dünya için bir fırsat olduğunu vurguladı. Emekli çift, “Bu insanlara ‘işitme engelli’ bireylerle iletişim kurmaktan korkmamasını öğretecek. Bunun, kim olduğumuzun bir parçası, hayatın farklılıları olduğunu göreceklerdir” dedi.

ABD’nin Philadelphia kentindeki Starbucks mağazasında, geçen bahar iki siyah Amerikan vatandaşı ‘haksız yere’ tutuklanmış, şirketin boykot edilmesi için çağrılar yapılmıştı. Kahve zinciri, yaklaşık 8 bin kafesini ırkçılığa karşı farkındalık yaratmak amacıyla yarım günlüğüne kapatmıştı.

Şirket, Ocak 2017’de de ABD Başkanı Donald Trump’ın yedi Müslüman ülkenin vatandaşlarına sınırları kapatmasına tepki göstererek 75 ülkede 10 bin mülteciyi işe alacağını açıklamıştı.

25.10.2018 - diken.com.tr

Değerlendir (Henüz oy almamış)