Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Mozaik

Karşıyaka'da Sesli Betimleme Sinema Günleri Düzenlenecek

Resim : Sinema filmini izleyen topluluk.

Engelli bireylere yönelik sosyal projelere önem veren Karşıyaka Belediyesi, İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanesi Görme Engelliler Bölümü işbirliğiyle "Sesli Betimleme Sinema Günleri" düzenleyecek. "Bu sesi görün" sloganıyla gerçekleştirilecek organizasyon, 15 Şubat'ta "Dedemin İnsanları" filmiyle başlayacak.

Karşıyaka Belediyesi, "Sesli Betimleme Sinema Günleri" ile görme engelli bireylere kesintisiz film keyfi yaşatacak. İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanesi Görme Engelliler Bölümü ile ortaklaşa hayata geçirilecek organizasyon, 3 ay sürecek. Her ay farklı bir film, sesli betimleme uygulaması ile Çarşı Kültür Merkezinde perde açacak. Konuşmanın bulunmadığı sahnelerde görme engelliler için mekan, kişiler ve sessiz gelişen olaylar betimlenerek anlatılacak.

"Bu sesi görün" sloganıyla düzenlenecek Sesli Betimleme Sinema Günleri kapsamında ilk etkinlik 15 Şubat Perşembe günü yapılacak. Çağan Irmak'ın yönettiği "Dedemin İnsanları" filminin özel gösterimi saat 14.00'te başlayacak. Diğer film gösterimleri ise 15 Mart ve 13 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Akpınar'dan davet

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Görme engeli olan bir kişinin günlük hayatta her zaman sesli betimleme ile film izleme şansı ne yazık ki yok. Düzenleyeceğimiz organizasyonla, görme engelli vatandaşlarımıza bu imkanı sunacağız. Belki de birçoğu hayatında ilk defa böyle keyifli ve unutulmaz bir deneyim yaşayacak. Hayata engel tanımayan yurttaşlarımızı Sesli Betimleme Sinema Günlerine bekliyoruz" dedi.

10.02.2018 - karsiyaka.bel.tr

Değerlendir (Henüz oy almamış)