Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Zehra Eliçin

info@bcdtr.com

Özel Engelli Eğitimi” Kavramından “Kaynaştırma Eğitimi” Kavramına...

Zehra Eliçin

Ülkemizde engelli öğrencilerin yaygın eğitim kurumlarında öğrenim görmesi oldukça zor. Engelli öğrencilere yönelik eğitimin özel yaklaşım gerektirmesi nedeniyle bu öğrenciler özel eğitim kurumlarında okumak zorunda.  Ancak ülkemizde özel eğitim kurumlarının yetersiz olması nedeniyle engelli gençler meslek edinmede ne yazık ki engelsiz olanlarla eşit fırsatlara sahip değiller.

Gelişmiş ülkelere baktığımızda, özellikle Birleşik Krallık’ın bu konuda epey yol kat ettiğini görüyoruz. Yasal düzenlemeleri, engelliliğe insan hakları bağlamında bakışlarını yansıtıyor. Aslında Türkiye’de de 2005 yılından bu yana yasal düzenlemeler konusunda epey ileri bir noktaya geldiğimiz söylenebilir, ancak uygulamada oldukça gerilerdeyiz. Yine Birleşik Krallık örneğinden devam edecek olursak, özel engelli okulu kavramının kaldırmış olması bence en çarpıcı gelişme. Artık engelli-engelsiz ayırımı yapmadan tüm okullar “kaynaştırma” eğitimi şeklinde eğitim veriyor. 

Bu oluşum, daha çok küçük yaşta engelsiz çocukların engellilikle tanışması ve toplumda onlarla bir arada nasıl yaşanabileceğini öğrenmesine yardımcı oluyor. Pek tabii hem okulların altyapısal düzenlemelere önem vermesi, hem de öğretmenlerin bilinçli olması gerektiğinden bu konularda ilerleme kaydetmek için çaba sarf ediliyor. 

Bu köklü değişiklik doğal olarak öğretmenlere büyük bir sorumluluk yüklemiş durumda. Çünkü sınıflarında herhangi bir engel grubundan öğrenciyle karşılaşabiliyor ve ne yapmaları gerektiği konusunda bilgili ve hazırlıklı olmaları gerekiyor ki bu pek de kolay değil. Bu ihtiyacı karşılamak üzere bazı sınıflara iki öğretmen birden girmek zorunda kalıyor. Nitekim,  bu ihtiyacı dikkate alan Worcester Üniversitesi Kaynaştırma Eğitim Merkezi 4 yıl önce bir proje geliştirdi ve öğretmenlere yönelik bir web kaynağı oluşturdu. Türkiye’nin de küçük bir bütçeyle yer aldığı bu projede söz konusu web kaynağının küçük bir versiyonu hazırlandı. www.qatrain2.eu adresinden girildiğinde öğretmenler karşılaştıkları engel gruplarına yönelik neler yapabileceklerini görebiliyor; engellilik kavramıyla ilgili destekleyici birçok bilgiye ulaşabiliyorlar. Bu çalışmaya önemli katkıları bulunan ÖZİDA ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Şubesi’nin katkılarına da bu vesileyle değinmeden geçemeyeceğim.

Bu siteden öğretmenler yanında ailelerin de yararlanması mümkün tabii.  Ailelerin bilinçlenmeleri, çocuklarına yol göstermeleri ve destek olmaları da bu süreci kolaylaştıran bir unsur. Çünkü öğrenci bilinçli olur, engeliyle ilgili zorlukların nasıl aşılacağını bilirse, okuluna, öğretmenlerine ve sınıf arkadaşlarına yol gösterebilir, kendisine nasıl destek verileceğini açıklayabilir.

İşte bu nedenle, Qatrain2 projesini tamamlayan ekip, engelli öğrencileri de işin içine sokmak için 2009 yılının sonunda doğrudan öğrencileri hedef alan “Qatrain for Students” (Öğrenciler için Qatrain) projesini başlattı. Projeye Birleşik Krallık yanında Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye yine ortak. Bu sefer Türkiye için eşit bir bütçe ayrıldığından İngilizcesi ile eşdeğer düzeyde bir bilgi kaynağı oluşturuluyor.

Henüz yapım aşamasında olmasına rağmen bilgi edinilmesi amacıyla sitenin duyurusu yapılmaya başlandı. www.engelsizegitim.com adresinden girildiğinde engelli öğrenciler şu bilgilere ulaşabiliyor:

              Engellilik durumuna göre detay bilgiler

              Farklı beceriler hakkında bilgi

              Hangi becerilerde ne gibi zorluklar yaşayabileceği ve bunları aşmak için ne yapılması gerektiği

              Öz değerlendirme (hangi becerilerde iyi olduğunu, hangilerini geliştirmek gerektiği)

              Yardımcı teknolojiler

              Başkalarının yaşadığı örnek olaylar

              Yasal haklarla ilgili mevzuat

              Engellilik Etik Kuralları

              Faydalı linkler

Bu yıl beşincisi gerçekleştirilecek olan Engelsiz Yaşam Fuarı’nda projeyle ilgili bir stand yer alacak ve 4 Aralık Cumartesi günü saat 14.00’te web sitesinin tanıtımı yapılacaktır.

Ülkemizde kaynaştırma eğitimi kavramının yaygın eğitimde yerleşmesine epey bir zaman var diye düşünsek de, bu tür bilgi kaynaklarının engelli öğrencilerimize genel eğitim kurumlarında okumak için cesaret vereceğini ümit ediyoruz.

Tekrar bu sayfada görüşmek dileğiyle.

29.11.2010

Değerlendir (2 oy, ortalama 5.00 yıldız)