Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Eğitim

Konya’da Yeni Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi Açıldı

Resim: Rehabilitasyon ve eğitim merkezi binasının dışardan görünümü.

Konya'nın ilk özel engelli bakım ve rehabilitasyon merkezi hizmete girdi. Kimsesiz, hasta, yaşlı ve engelliler bundan böyle Karaman, Niğde, Nevşehir ve Ankara gibi illerdeki merkezlere gitmek zorunda kalmayacak.

Bir iş adamı tarafından merkez Selçuklu İlçesi Sancak Mahallesi'nde hizmete açılan Zerafet Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Konya'da önemli bir boşluğu doldurdu. Yaşlı, kimsesi olmayan, bakıma muhtaç, fiziksel ve ruhsal engeli bulunan birçok kişi artık bu merkezde kalabiliyor.

Maddi durumu yerinde olmayan kişilerin, ücretleri devlet tarafından karşılanan merkezde, sağlık memuru, hemşire, sosyal çalışmacı yaşlı ve bakıma muhtaç kişilere günün her saati hizmet veriliyor. Maddi durumu iyi olan ancak ailesi tarafından bakılmayanlar da ücretlerini ödeyerek bu merkezde kalabiliyor.

Bakım ve Rehabilitasyon Müdürü Mahmut Çavdarcı, 96 kapasiteli bakım ve rehabilitasyon merkezinde 7 yaş ve üzeri olan engelli, bakıma muhtaç, özürlü kişilerin kalabildiğini söyledi. Kaymakamlıklar, muhtarlıklar ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından yapılan araştırmalar sonrası, bakım ve rehabilitasyon merkezinde kalması uygun görülen kişilerin tam teşekküllü hastaneden alacakları bir rapor ile kalabildikleri bilgisini veren Müdür Çavdarcı, "Konya'nın ilk özel bakım ve rehabilitasyon merkeziyiz. Devletin bu tür merkezde kalacaklar için bir takım şartları var. Bunların başında 7 yaş ve üzeri olması gerekiyor. Yine SHÇEK tarafından tam teşekküllü bir hastaneden rapor alan bu kişiler merkezimizde kalıyor. Günlük ilaç takipleri, bakımları, günün her saati yemek ve sıcak su imkanı bulunan merkezimizde şu an 28 kişi kalıyor. Bugüne kadar Konya'dan başta Niğde, Nevşehir olmak üzere birçok kişi komşu illerdeki merkezlere gitmek zorunda kalıyordu." dedi.

Kurum bünyesinde bulunan sosyal çalışma uzmanlarının merkezde kalan kişilerin aileleriyle veya yakınlarıyla sürekli görüşerek bilgi aldığının altını çizen kurum müdürü Mahmut Çavdarcı, "Rehabilitasyon merkezimizde kalan hastalarımızın günlük aldıkları ilaçlar, sağlık durumları görevli sağlık ekibimiz tarafından takip ediliyor. Hastanelere servislerimizle götürerek kontrollerini yaptırıyoruz. Yine burada kalan kişilerin hobileri, yetenekleri ve bilinç durumlarına göre sosyal faaliyetler gerçekleştiriliyor. Kimi örgü örüyor, kimi bahçede çiçek yetiştiriyor. Maddi durumu yerinde olmayanların ücretleri devlet tarafından karşılandığı için kendilerinden hiçbir ücret talep edilmiyor." şeklinde konuştu.

24.09.2010 - Cihan

Değerlendir (Henüz oy almamış)