Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Dünya

Koronavirüs Sebebiyle Çinli Engelli Genç Bakımsızlıktan Dolayı Hayatını Kaybetti

Resim: Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden Çinli engelli Yan Cheng.

Çin'in Hubei eyaletinin Hongan kentinde koronavirüs sebebiyle babası karantinaya alınan engelli bir genç bakımsızlıktan dolayı hayatını kaybetti. Tekerlekli sandalyede olan 17 yaşındaki genç kendi beslenemiyordu. Olay Çin'de büyük tepkiyle karşılanırken, yerel yetkililer görevden alındı.

Olay sonrası görevlerini ihmal ettikleri gerekçesiyle Hubei Belediye Başkanı ve Komunist Parti Sekreteri görevden alındı.

Adının Yan Cheng olduğu belirtilen 17 yaşındaki engelli genç, babası Yan Xiaowen'in koronavirüse yakalanıp acilen karantinaya alınmasından sonra evde yalnız kaldı. Tekerlekli sandalyede olan, konuşamayan ve kendi kendine yemek yiyemeyen gencin kendisine evde bakabilecek biri olmayınca bakımsızlıktan dolayı 1 hafta içerisinde hayatını kaybettiği açıklandı.

Baba Yan Xiaowen'in 22 Ocak tarihinde karantinaya alınmasından sonra sosyal medyada yardım mesajları gönderdiği ancak sonuç alamadığı belirtildi. Hongan şehri yetkilileri yaptıkları açıklamada, "Babanın karantinaya alındığından dolayı oğlunun bakımını yapamadı. Xiaowen köydeki akrabalarına, komşularına ve bölgedeki doktorlara güveniyordu." sözlerine yer verdi.

Yan Cheng'in 29 Ocak tarihinde hayatını kaybettiği belirlenirken, annesinin de uzun zaman önce öldüğü ifade edildi. Haber Çin'in en büyük sosyal medya platformu Weibo'da 270 milyon defa okunurken, gencin vefat haberi birçok kesim tarafından da tepkiyle karşılandı. Hongan Belediye Başkanı'nın istifası için paylaşılan etiketinse 66 milyon kez okunduğu belirlendi.

Aralık ayının ortalarında Çin'in Vuhan şehrinde görülen koronavirüs sebebiyle biri Hong Kong ve biri Filipinler'de olmak üzere bugüne kadar en az 427 kişi hayatını kaybetti. Çin'de 20 binden fazla kişi enfekte olurken, müşahede altına alınanların sayısı ise 171 bini geçti.

04.02.2020 - tr.euronews.com

Değerlendir (Henüz oy almamış)