Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Teknoloji

Lise Öğrencisi Engelli Arkadaşından Etkilendi Biyonik El Tasarladı

Resim : Atık malzemeden yapılan biyonik el.

Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde 11. sınıf öğrencisi Mehmet Mevlüt Çetinkaya, eli olmayan bir arkadaşının durumundan etkilenerek, atık malzemelerden biyonik el tasarladı.

Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde lise öğrencisi Mehmet Mevlüt Çetinkaya, atık malzemeden biyonik el tasarladı.

Aynı okulda kolu olmayan bir arkadaşının durumundan etkilenen Eğil Mesleki ve Teknik lisesi 11. sınıf öğrencisi Çetinkaya, biyonik el tasarlamaya karar verdi. Fikrini paylaştığı elektrik- elektronik öğretmeni Nazım Ekinci'den de destek alan Çetinkaya, arasında tükenmez kalem yayı ve misina ipinin de yer aldığı atık malzemelerden biyonik el tasarımını gerçekleştirdi.

Çetinkaya, AA muhabirine, öğrenci arkadaşının eli olmadığı için yaşadığı sıkıntılara sürekli tanık olduğunu söyledi.

Engelli arkadaşının bir şeyi tutmak istediğinde zorlandığını belirten Çetinkaya, "Bir yere gittiğimizde grup içerisinde bu arkadaşımız rahat hareket edemiyordu, utanıyordu. Buna çok üzülüyordum. Sonunda biyonik el yapmaya karar verdim." dedi.

 "Sıcaklığı hissedebiliyor"

Öğretmen Nazım Ekinci de hedeflerinin beyin dalgasıyla kontrol edilen robotik el yapmak olduğunu belirterek, şunları aktardı:

"Şu anki haliyle sadece parmak hareketlerini ve ince motor davranışlarını yapabiliyor. Aynı zamanda bunu diğer protezlerden ayıran nokta işin içine duyguları kattık. Bu biyonik el, sıcaklığı hissedebiliyor. Yani çakmakla elini yaktığımız zaman biyonik el de refleks gösteriyor. Avuç kısmına buz bıraktığımız zaman titreme davranışı yapabiliyor."

Kendilerine destek çıkılması durumunda beyin dalgasıyla kontrol edebilen robotik el yapacaklarını işaret eden Ekinci, "Bu işin üstesinden gelirsek ülkemizdeki bir çok insanın yarasına derman olacağız. Bu proje sayesinde bir çok uzvunu kaybetmiş insanı topluma kazandırabiliriz. Amacımız bu projeyi daha geliştirerek, uzuvlarını kaybetmiş insanların yaralarına derman olmaktır." diye konuştu.

23.04.2018 - AA

Değerlendir (Henüz oy almamış)