03.04.20
Filiz Tosyalı
 
Motosiklet

Çok küçük yaşlardan bu yana çocuklarım motosiklete binerler, kızım da oğlum da buna rağmen ikisi de o kadar bilinçli kullanırlar ki motosikletlerini, onların motosiklet aşkları hırsa dönüşmemiştir.  Garajımıza giren motosikletlerimizin sayısını unuttum desem yalan olmaz. Benim çocukluğumda da rahmetli annem motor tepesinde köyleri dolaşır, köy kadınlarını sağlıkları konusunda bilgilendirirdi. O yıllar herkesin o yerlere at ya da eşek sırtında gittiği yıllardı. Zaten o yıllarda koskoca Çanakkale’de iki ailenin özel aracı vardı. Los Angeles sokaklarında dolaşırken bunları düşünüyordum.


Ayağımdaki ağrı nedeniyle DMV’nin bana gönderdiği kartla istediğim her yere arabamı park edebilecektim. Artık bir engelli kartım vardı. Markete gittiğimde en yakın noktaya park edebiliyordum. Parkmatiklere para atma zorunluluğumda yoktu. Kartım olmasına rağmen o gün ağrım yoksa bu kartı kullanmayacak kadar da hak ve hukuktan yanayım. Burada yayımlanan gazetelerden birine bakarken engelli kartlarını haksız elde eden, ölmüş annelerinin, babalarının kartını kullanan kişiler olduğunu okuyarak hayrete düşmedim diyemem.


Bütün bunları düşünürken, oto parktan çıkıp caddeye yönlendiğimde, önümde bir araç belirdi. Dikkatimi çeken aracı incelemeye başladım, siz de olsanız aynı şeyi yapardınız. Önümdeki motosiklet bir engelli motosikletiydi. Bir engellinin kullanabileceği gibi dizayn edilmişti. Plakası her şeyi tamamdı. İlgimi çektiği için hemen sizinle paylaşmak istedim. O engelli kişi motosikleti kendi atölyesinde yaratmıştı. Bir araca binlerce dolar ödemek zorunda kalan engelli bir kardeşim, belki de üç beş bin lirayla böyle bir motosiklete sahip olabilir diye düşünmeden kendimi alamadım. Hele bir de elinden böyle işler gelen biriyse, kendisi bile yeni bir model motosiklet yaratabilir. Böyle bir motosiklete engelli plakası almak da o becerikli kişinin işi olmalı. Bana ilginç geldi inşallah sizi de gülümsetmiştir.


Anladım ki dünyada engel diye bir şey yok, insan yeter ki istesin her engeli aşabilir. Keyifli bir motosiklet gezintisine ne dersiniz? Uzun süre o aracın arkasından büyük keyifle yol alan sürücüyü izledim.  

 


 

09.06.2017