Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Saime Toptan

Motivasyon

Saime Toptan

Eğitim Fakültesinde okuyanlar  için amaç  iyi bir öğretmen olmaktır. Öğretmenlik mesleği bilgi kaynaklarının çeşitliliğine ve okyanus ötesi erişimdeki gelişmelere rağmen çok önemli.  Dünya henüz öğretmenin yerini tutabilecek bir teknoloji icat edemedi. Çünkü ondaki güçlü mesleki motivasyon başarılı bireyler demek oluyor. Başarılı hukukçular, ekonomistler, hariciyeciler, yöneticiler onun eseri… Öğretmenleri  onları  aşama aşama  yüklemeyi başardığı sorumluluk duygusu ve ahlakı ile olgunlaşan   meslek insanları olarak  eğittiler. Sevgi, saygı özgüven gibi evrensel duygularla pekişen yaratıcılığı destekleyen bir ruhla sürdürülen bu güzel meslek, yarınlara yön verecek insanları yetiştiriyor. Bu nedenle diğer mesleklerle ilgili  eğitimde  fakat özellikle öğretmenlik mesleğini seçenlerin  eğitiminde motivasyon çok önemlidir. 

Üniversitelerde yıl içinde gerçekleştirilen seminer ve atölye çalışmaları bu açıdan değerli fırsatlar yaratan süreçlerdir.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesine bağlı Zihinsel Engelliler Bölümü Öğretmenliği öğrencileri henüz 2  yıllık geçmişi olan bölümlerinde mezuniyetten sonrası için şimdiden ümit veriyorlar.  Gerek  Üniversiteyi halkla buluşturan  etkinliklerde gerekse alanda  gelişmeleri için düzenlenen seminerlerde çok başarılı  oluyorlar. Öğretim kadrosu henüz tamamlanmamış bu bölümün etkili çalışmalar yapmasında Üniversite Rektörü başta olmak üzere Bölüm Başkanı Sayın Yard. Doç.Dr. Saime Sayın Eğitim Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Ali Azar  ve herkes üzerine düşeni yapmak için üstün bir çaba gösteriyor.

4 Mayıs 2012  tarihinde Uludağ Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi  Özel Eğitim Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Özyürek ve Prof. Dr. Nihal Özyürek’le bir araya gelen bölüm öğrencileri alana çok emek veren her iki değerli eğitimci tarafından verilen bilgilerden yararlandılar, onları yakından tanıdılar. Sayın Prof. Dr. Mehmet Özyürek üniversiteye yaptığı ziyareti değerlendirirken  öğrencilerin motivasyonunu övgüyle paylaştı. Bunun mesleki yönden çok önemli olduğunu vurguladı. Daha 2 yıllık bölüm öğrencileri  toplumun  engelli sorununa dikkatini çekmek için  bu bölgede yaşayan  engelliler ve aileleri ile sık sık bir araya gelme fırsatları yaratıyorlar. İstanbul Marmara İlköğretim Okulları  Aile Birliği ile işbirliği yaparak  TOKİ İlköğretim okulunda özel eğitim sınıfı düzenlemesini gerçekleştirdiler. 1 Haziran 2012 günü Fakültenin konferans Salonunda  düzenledikleri toplantıda Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (ÖZEV) Yönetim  Kurulu Başkanı Tekin Başer’in  özel eğitimin önemi konusundaki deneyimlerini ve alandaki uygulamaları dinleyerek  bilgilerini geliştirdiler. Öğleden sonra kendi çabaları ile oluşturulan özel sınıfın açılışına Üniversite Rektörü’nün eşi Sayın Nebahat Özer, Alaplı Belediye Başkanı’nın eşi Sayın Dilek Çimenoğlu, Özel Eğitime destek veren Sayın Sibel Uzun , Sayın Buket Caner ve diğer katılımcılarla birlikte  katıldılar.  Oysa  sınavlar bitmiş tatil başlamıştı. Fakat hepsi bu toplantılarda topluma ne verebiliriz, çalışmalarımıza daha neyi katabiliriz sorularının cevabı için  orada bulunuyorlardı. 

Üniversitelerimizin toplumsal sorunlarla ilgili çalışmalar yapması bilimsel çabalarını yaşamsal kılar. Eğitim süreci sırasında Bu çalışmaların içinde yer alan öğrenciler, mezun olduklarında  mesleki çalışmalarında çok başarılı olurlar. Motivasyonun etkileri  katlanan ve bireyleri yeni çabalar için güdüleyen arzular olarak topluma yansır.  Toplum böylesine istek ve sevgi ile verilen uğraşlar için o mesleğe ve mesleğinde başarılı olan kişilere karşı büyük bir saygı duyar.

08.06.12               

Değerlendir (Henüz oy almamış)