Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Kitaplık

Nefes Nefese Okunacak Bir El Kitabı

Resim: Engellilerle 360° İletişim kitap kapağı.

19 yıldır profesyonel engelli farkındalık çalışmalarında mücadele eden ve bu konularda birçok ilke imza atan Kızıltaş şimdide “ENGELLİLERLE 360° İLETİŞİM” adlı kitabıyla engellilerle doğru iletişim yolları kurmanın farkındalığını bizlere sunmaya hazırlanıyor.

“Uluslar arası Engelsiz Medya Buluşması” ile dünyanın en saygın isimlerini bir araya getirerek medyada engelli farkındalığı için önemli kazanımların elde edilmesine büyük bir katkı sağlamış olan Kızıltaş’ın bu alanda birçok ödülüde var.

İlklere imza attığı çalışmalarıyla ulusal ve uluslar arası medyanın odağı olan Kızıltaş, toplumun engellilere karşı evrensel bir bakış açısı ve duyarlılık kazanmasını amaç edinerek engellilerle ilgili birçok konuda çalışmalar yapmaktadır.

Kendisi de engelli olan Kızıltaş şimdiki çalışması olan bu kitabının çıkış öyküsünü anlatırken heyecanını şu sözlerle ifade etmektedir.

“Bu kitapta yer alan bilgiler ve hikâyeler, Ocak 2005 Mart 2012 tarihleri arasında engelsizkariyer.com projesinin hayata geçmesi sürecinde yapılan araştırmalardan, engelli bireysel üyelerden, çalışmalarımız sırasında tanıştığımız engelli dostlarımızdan ve İK profesyonelleri ile yaptığımız görüşmelerden elde edilmiştir. Ayrıca kitapta kaynak olarak yabancı eserlerden yapılan çeviriler de yer alıyor. Ortopedik engelli biri olarak bu kitabı yazmaktaki amacım, yaşadığım deneyimlerden edindiğim bilgileri paylaşarak iş hayatında ve sosyal yaşamda bundan sonra engellilerin fırsat eşitliği için ayrımcılığa uğramadan hak ettikleri profesyonel, başarılı ve mutlu iş ve sosyal yaşam düzeyine ulaşmalarına katkı sağlamaktır. Dünya nüfusunun %15’ini engelliler oluşturuyor ve engelliler de aile, toplum, çevre, sosyal politikalarla 360 derecelik hayat çemberinin içinde yer alıyorlar.

Herkes bu çemberin bir parçası olduğu için engellilerle iletişimin ve etkileşimin daima 360˚ algılanması gerekmektedir. Eğer şimdi siz de “Kazanmak için başlamak lazım” diyorsanız, engelli iş gücü kaynağına ulaşırken doğru iletişim kurarak başarılı sonuçlara nasıl da kolayca ulaşabildiğimizi görmek için engellilerle 360˚ iletişim yolculuğuna birlikte çıkalım. Başındayken söyleyeyim ve lütfen unutmayın; bu işin sırrı, gücü ve sihri sizsiniz.”

“Engellileri tanıma, doğru iletişim kurma; duygusal bir yaklaşım değil, profesyonel bilgi, deneyim ve yaklaşım gerektirir” diyen Kızıltaş; “Engelli bir kişi ile ilk kez mi karşılaşacaksınız? Ya da ilk kez bir iş görüşmesi mi yapacaksınız? Veya engelli aday ihtiyacınız için iş pozisyonları belirlemek istiyorsunuz ancak hiçbir fikriniz yok mu? Daha önce yapmanız gerekenler noktasında kaygılı, deneyimsiz olarak girdiğiniz mülakatlarda ciddi iletişim kazaları yaşayarak belki de aradığınız en doğru adayı bir anda kaybetmiş olabilirsiniz. İşte bu noktalarda bu kitap sizin için bir fırsat. Kitapta, duygusal ve soru işaretleri ile dolu düşüncelerinizi geride bırakıp engelli adayları anlamak, doğru iletişim kurmak ve süreci profesyonelce yönetmek için profesyonelce yaklaşım metotları bulacaksınız.”

Türkiye’de ilk defa engellilerle doğru iletişim kurma metotlarını anlatmanın yanı sıra bir engelli ile ilk kez karşılaştığınızda -hangi engel grubundan olursa olsun- neler yapmanız gerektiğini A’dan Z’ye anlatan ve karşılaşacağınız soru ya da problemlerinizde hemen hızlıca inceleyebileceğiniz yedi yıllık bir çalışmanın ürünü olan rehber niteliğinde yardımcı el kitabı “ENGELLİLERLE 360° İLETİŞİM” Elma Yayınevi tarafından tüm kitapçılarda yerini aldı.

Sizde doğru iletişim yolunu arıyorsanız eğer bu kitabı okumalısınız…

Oya Tekin

08.05.12 - Mynet

Değerlendir (1 oy, ortalama 5.00 yıldız)