Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Simge Kılıç

simge_kilic@hotmail.com

Olanı Sevmek

Simge Kılıç

Benzer duygu ve düşüncede ki insanların birbirini çektiğine inananlardanım ve hayatımıza giren her kişinin bizim yolculuğumuzda bir amacı olduğunu düşünürüm. Bizi üzen ya da ‘kötü’ diye nitelendirdiğimiz kişilerin de bir amacı vardır. Belki de onlarda içimizde kabul etmediğimiz kötü noktalarımız tarafından çekiliyordur, neden olmasın? Bunları neden mi anlatıyorum? Anlatıyorum çünkü size tesadüf (aslında tesadüflere de inanmam ama bu durumu ifade edebilecek farklı bir kelime bulamadımJ ) sonucu bir sosyal medya ortamında tanıştığım ve kendime çok benzediğine inandığım birinden bahsedeceğim.

Bu değerli arkadaşımın ismi Mehmet Karatay. Kendisinin bir sosyal medya ortamında yaptığı yorum öncelikle ilgimi çekti. Sonra onunla irtibata geçerek kendisi hakkında bir yazı yazmak istediğimi belirttim ve beni kırmadı.

Mehmet 27 yaşında, kurumsal bir bankada çalışan, üniversite mezunu, yakışıklı ve kalbide görünüşü kadar güzel olan biri. İlk etapta resimlerini görünce bile bu güzelliği anlayabiliyorsunuz. Daha sonra kendisiyle yüz yüze de görüşme şansımız oldu ve bir kez daha yanılmadığımı anladım. Yaklaşık 10 sene önce geçirdiği bir trafik kazası sebebiyle bir bacağını kaybetmiş ama bu vücudunda ki eksiği ruhu ile tamamlamış bir genç. Kendisine %3’lük yaşama şansı veren doktorlara meydan okurcasına dimdik hayatta. İstanbul Özürlüler Spor Ampute Futbol Takımı’nda oynamakta ve sürekli hareket halinde geçen yaşamı var. Arkadaşları ve ailesi ile vakit geçirmeyi seven, maçları için şehir şehir dolaşan, çocukları çok seven, çevresine karşı duyarlı ve sevgi dolu biri. Hayatımızda ki her anımızın bir hediye olduğunu kavramış ve öyle yaşamaya çalışan; anlık öfkeler yaşayan, kin tutmayan, esprili, değer verdiği insanlar için her şeyi yapabilecek güzellikte bir karaktere sahip…

Engelli diye en başta kendisini yaftalamamış ve hayatın her alanında aktif olmaya çalışan Mehmet’in hepimiz için harika bir örnek teşkil ettiğini düşünüyorum.

Son olarak onu tanımama sebep olan yorumunu sizlerle paylaşmak istiyorum “Engeller bedensel değil, düşüncesel! Engel insanların uzuvlarının olmaması değildir. Engel; sorumsuz, ailesine bakmayan, vatanına, topluma, etrafına faydası olmayan, cesareti olmayan, özgüvensiz insanlara verilmesi gereken bir yakıştırmadır. İnsan yapamadıklarıyla engellidir.”

20.04.2015

Değerlendir (Henüz oy almamış)