Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Saime Toptan

Olmazsa Olmaz

Saime Toptan

Temel haklardan yararlanma açısından bireylerin yakın çevresinin özellikle ailenin desteklenmesi şarttır. Engelli bireyler için ise bu bir zorunluluktur. Olmazsa olmaz. Sadece kendi ailesi değil yakın çevredeki (arkadaş, komşu) aileler de bu desteği almalıdır. Engelli bireyler sağlıklı bir çevrede bulunduklarında temel haklara erişim ve toplumsal yaşama katılımda zorlanmayacaklardır. Bu destek engelli ailesi yani anne, baba, kardeş ve yakın akrabalarla, diğer aileler yani mahalle, okul, iş çevresindeki aileleri kapsamalıdır.

Engelli ailesinin desteklenmesi gereği konu ile ilgili yasalarda da dikkate alınmıştır. Engelli eğitimi ile ilgili her aşamada aile söz sahibidir. Gelişmiş bir çok ülkede ve ülkemizde engelli ailesinin zorlukları belirlenerek giderilmektedir. Bu engellinin ve yakınlarının ihtiyacı olan güven duygusu için gereklidir. Uluslararası sözleşmelerde, Avrupa Birliği müktesebatındaki engelli hakları kararlarında, 5378 sayılı özürlüler Yasasında, özel Eğitim Yasası ve uygulamasına dair yönetmelikte ailelerin desteklenmesine ilişkin hükümler olduğu herkes tarafından bilinmelidir.

Eğitim kurumlarındaki ve rehberlik merkezlerindeki rehber öğretmenler, diğer eğitimciler, sivil toplum yöneticileri ailenin desteklenmesi ile ilgili hak ve gelişmeler konusunda onları bilgilendirmeli, yöneticiler destekten yararlanmalarının önünü açmalıdır. Birden fazla engeli olan çocuğu ile sağlık yardımı için hastaneye gelen bir anne sıra beklememelidir. O, kuruma gelirken bunu bilmeli, bilmiyorsa kurumda kendisini yönlendirecek bir yetkiliden yardım alabilmelidir. Gerek yasalardan doğan haklar konusunda gerekse güven duygusunu pekiştirecek davranışların gerçekleşmesi konusunda yöneticisiyle, çalışanı ile birlikte tüm toplum ne yapması gerektiğini bilerek hareket etmelidir. Buna ulaşabilmenin ilk basamağı ailenin desteklenmesidir.

Ailede engelli bir birey varsa bazı özel harcamalar kaçınılmaz olur.

Bir çok ülke engelli aileler için destek fonu oluşturuyor. Bu ülkelerde kurum ve kuruluşların sosyal sorumluluk projelerini genellikle engelli ailelerine yönlendirdikleri görülüyor.

Bu destek ve yardımlar:

Engelin niteliğine ilişkin bilgilendirmeleri,

Temel haklardan yararlanmaya ilişkin yasa ve uygulamalar konusunda bilgilendirmeleri,

Spor, sanat ve kültür etkinliklerine erişime ilişkin bilgilendirmeleri,

özellikle eğitim hakkı konusunda ailelere rehberlik hizmeti verilmesini kapsamalıdır.

Eğitimciden engelli ve ailesine, aileden aileye, çocuktan çocuğa verilecek her türlü eğitim desteği ile maddi ve manevi yardımlar çok değerlidir. Eğitim kurumları ve sivil toplum işbirliğinde bu konuda olumlu kamuoyu oluşturma çabalarının basın aracılığı ile geniş kitlelere duyurulması, çalışmaların yaygınlaşması ve etki alanının genişlemesi için önemlidir. Böylece ayrımcılığın önlenmesi ve eşitlik gibi insan hakkı ilkelerinin hayata geçmesi de sağlanmış olur. Böylece aynı toplumun bireyleri birbiriyle kaynaşır ve çağdaş uygarlığın imkanlarından birlikte yararlanmış olur.

03.10.2010

Değerlendir (5 oy, ortalama 5.00 yıldız)