Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Caner Vural

canvur89@gmail.com

Önde Koşanlar Hayat Direksiyonunda Ritm Tuttu

Caner Vural

Önde Koşanlar eğitim programının 2. haftasını tüm grup arkadaşlarımla 28 Şubat tarihinde geride bıraktık.

Gerçekleşen eğitimle hayatımızda unutulmz 6 saati yaşadık diyebilirim. Etkili, enerjik, bilgi dolu bir günü hayat sayfamıza kaydettik.

İkinci etkinliğimizi BP Genel Merkezinde gerçekleştirdik. Ofisin ortam olarak verdiği sinerji ve ambiansın özel olarak eğitimimize artı yönüyle verimlilik kattığını da belirtmeliyim.

BP Genel Merkezinde başladığımız etkinlikte eğitim ve proje yetkilisi, BP personeli Değerli Pınar Gökpınar, BP kurumunun ulusal ve uluslararası ekonomik ve enerji Pazar sektöründeki pozisyon ve başarılarını anlatan kısa bir konuşma yaptı.

Sırasıyla ikinci etkinliğimize başlamış olduk. Kendi Direksiyonuna Geç isimli modülümüzün üç farklı etkinliği bizi bekliyordu. ilk etkinliğimizde Danışman, Eğitmen, Koç Kemal İslamoğlu’nun ‘’Kendi Direksiyonuna Geç’’ başlıklı eğitim çalışmasıydı.

Güzel bir haftasonu gününde bilgi yüklü, eğlenceli bir etkinliğin startını vermiş oluyorduk.

Kemal İslamoğlu’nun pozitif, samimi ve eğitmen içtenliği kişiliği ile eğitimimizde ve kişiliğimizde biz Önde Koşanlar katılımcılarına bir çok olumlu etki bıraktığının farkındayım. Düşüncelerimizi, hedeflerimizi, iste klerimizi, azmimizi hangi metodlarla etkin kullanmamız yolunda bizlere ışık tuttu.

Keyifli bir fıkra anlatımıyla sunumuna başlayan İslamoğlu, tüm gençleri güldürerek başlangıcı yapmış oldu. Modülümüze kaynak oluşturan ‘’Hayatın Direksiyonuna Geç’’ isimli kitabını yazma sebeplerini ve talepleri belirterek, bizlere ‘iyi ki bu eser’ ortaya çıkmış düşüncesini oluşturdu. Bilgilerin paylaşıldıkça anlam ifade eden kendini de ‘’İflah Olmaz Öğrenci’’ olarak ifade etti.

Bilgi birikimini yıllardır şirketlerde üst düzey yöneticilere veya personellere aktardığını İslamoğlu  ifade etti. Doğrusu Eğitmen Kemal İslamoğlu’nu yakından tanımak Önde Koşanlar’ın Genç Liderleri olarak bizler açısından büyük şans oldu. Hayat yolunda zihnimizde ve kişiliğimizde var olan ya da olacak tüm olgulara, gelişmelere ve başarı azminde yaşayacağımız basamaklara İslamoğlu profesyonel dille rehberlik sundu.

Eğitmen Kemal İslamoğlu’na kişisel benliklerimizde kaydedilmiş ancak atağa çıkartılması gereken yetenek ve özelliklerimize başlangıç ışığı yaktığı için teşekkürlerimi sunuyorum.

Hayatındaki dönüm noktalarını bizlere anlatan İslamoğlu, ikiz kızlarının doğumu ve deniz dalışı hobisinde yaşadığı zorluk anısına değindi. İslamoğlu hayatının o iki anı ile değiştiğine de değindi.

Kişiliğimizde keşfetmemiz gereken artı yönlerin sosyal ve mesleki hayatımıza sağlayacağı kazanımları örnekleyen İslamoğlu, insan kişilikleri hakkında bilgilerini paylaştı.

Dünya’da tarihsel olaylara, keşiflere nam salmış bir çok kişiden örneklemeler vererek kişisel gelişimimizde ve başarı yolunda açılan kapıların iç dünyamızda var olduğunu dile getirdi.

İnsanların kişisel güç ve bakış  açıları yönüyle iki türlü olduğunu belirten İslamoğlu,  bunları Sa’cı ve Rağmenci olduğunu ifade etti. Sa’cı özellikteki kişilerin keşkeci olduklarını bahaneci ve kader bakışlı düşünce ile pasif yaşamı seçtiklerini belirtti. Bu tip kişilerin hayatlarını başlarına gelen konularla tarif ettiklerini açıkladı.

İslamoğlu, Rağmenci insanların ise Sa’cılara göre daha azimli, kararlı ve başarı yolunda pes etmeyen kişisel yetkinliklerine hakim grubu oluşturduğunu söyledi.

İnsan olarak yaşamımızda kimliklerle var olduğumuzu söyleyen İslamoğlu bu terimlere örnek olarak ‘’abi, baba, abla, öğrenci, kardeş, yöneticilik’’ vb. kazanımlar olduğunu belirtti. hayat sürecinde kimlik kazanmanın artı, kimlik kaybetmenin de depresyon senbebi olduğunu açıkladı.

Hayatımızda yaşanan olay ve olaylara kişililkleri ile tepki veren ‘’Etkilenen ve Etkileyen’’ kişilerin varlığını İslamoğlu şöyle anlattı:

- Etkilenen: Yaşamına bahane bulurlar, saklanırlar, sorunları görmezden  gelirler, reddedici ve suçlarıcılardır...

- Etkileyen: Lider insanlardır. Çözümü denemek, öğrenmek, farkına varmak vb. bir çok yeteneği bulunduran kişilerdir.

İnsanların yaşam boyunca 4 farklı yaşam evresinde olduğunu anlatan İslamoğlu bunların;

- Kurban

- Güçlenme

- Teslimiyet

- İlham ve Aksiyon olduğunu açıkladı.

Dünya nüfusunun büyük  genelinin 1. ve 2. evresinde dönüp durduğunu söyleyen Kemal İslamoğlu, hayatımızda bulunan çoğu kişinin dahi ‘’Kurban’’ ve ‘’Güçlenme’’ evresinde olduğuna dikkat çekti.

Değerli Eğitimci Kemal İslamoğlu, hayatımızda kendimizi test etmemizi sağlayan ve her gün etrafa ve kendimize şu üç soruyu sormak ve cevabını vermemizi önerdi;

- Yaşadım mı?

- Sevdim mi?

- Fark Yarattım mı?

İşte bu 3 kilit sorunun cevapları Hayat Direksiyonuna Geçme’nin mümkünlüğünü ve ölçüsünü ortaya çıkartıyor.

Kemal İslamoğlu konuşmalarının ardından kendisinin kaleme aldığı kitabını bizler için imzaladı ve bu ölnemli anı tüm Önde Koşanlar gençliğiyle fotoğrafladı.

Böylece ilk etkinliğimiz tamamlanmış oluyordu.

İlk etkinliğimiz ardından sanatsal bir aktivitemize geçmiş olduk. Hangi Enstrümansın adlı etkinliğimiz ile Önde Koşanlar Program Koordinatörümüz Burcu  Behteş’in yönetiminde gerçekleşti. İstenen, sevdiğimiz veya kendi kişisel, duygusal hayatımızda simgesel olarak belirlediğimiz bir enstrümanı belirtmekti. Katılımcı her gencin ifade ettiği enstrüman çeşidi sonrası aynı çalgı türlerine ait gruplar oluşturuldu. Grup üyeleri aynı gruptaki arkadaşlarıyla seçtikleri enstrümanı belirtme sebeplerini neden ve sonuç ilişkisi içerisinde paylaştı. gençler kendilerinde var olan ortak yönleri bu aktivite ile sanatla karışık bakış açısıyla belirgin kıldılar.

Ardından verilen eğitimde ise gerçekten Önde Koşanlar’ın eğitim gençleri olarak sanatla iç içerdik. Bu etkinlikte bizlere varlığıyla Değerli Yaşar Morpınar destek oluyordu. Bremen Mızıkacıları Perkusyon Grubu kurucusu Yaşar Morpınar’la güzel günün son etkinliğinde buluştuk.

Yaşar Morpınar uzun yıllar süren iş hayatının ardından Engelliler İçin ne Yapabilirim ? düşüncesiyle yola çıktığını ve son yıllarda oluşturduğu perküsyon grubu ile sayısız çalışmalarını bizlere aktardı. Farkındalık projesiyle başladığı müzik alanında zihinsel engelli genç öğrencilerini eğiterek ve onları sanatsal faaliyetlerde bulundurarak yeteneklerini belirginleştirdiğini, bir çok etkinlik konser düzenlediklerini belirtti.

Türkiye’de yaşanan engellere ve engelliliği en güzel, doğru tespitlerle bizlerle paylaşan Morpınar, engelleri kaldırmak için oluşması gereken sistemi kendi bakış açısıyla değerlendirdi.

Ülkemizde yoğun olan olan engelli nüfusunun aileleri ile on milyonlara ulaştığını belirten Morpınar Hocamız, bizlere bir başka engellenme türü olan ‘’Sosyal Engellilik’’ kavramını açıklamış oldu.

Önde Koşanlar gençliğininde fikirlerini alan, bazen öğrenciler arası karşılıklı konuşmalara zaman veren Morpınar, genç arkadaşlarımızın düşüncelerini değerlendirmelerine olanak sundu.

Yaşar Morpınar, Önde Koşanlar Eğitim Programının önemine değinerek katıldığımız eğitim modüllerinin bizler açısından büyük kazanım olduğuna, artı değerler katarak sosyal ve iş hayatımızda farklılık katacağını vurguladı.

Engellilik ve toplumun engelli algısına değindikten sonra Morpınar, bizlere Ritm Atölyesi sanatsal etkinliğimizin parçası olan farklı çoğrafi kıta ve kültürlere özgü müzik aletlerini gösterdi. Adını bilmediğimiz belki de ilk defa gördüğümüz Djembe, Hang, Didgeridoo, Berimbau, Kalimba vb. bir çok aleti tanıttı. Enstrümanların çalınma yöntemlerini, ses tınılarını ve hangi bölgelerde kimlerce kullanıldığını sıra sıra açıklayan Morpınar, eğlenceli etkinlikle bizleri müziğin evrenselliğiyle buluşturdu.

Yaşar Morpınar’ın Önde Koşanlar Eğitim Programının gençlerine hoş bir süprizi etkinlik sonunda gerçekleşti. Çeşitli ritm enstrümanlarını bizlere veren Morpınar Hocamız müzik grubu olarak mini ritm konseri gerçekleştirmemize mutlulukla ve eğlenceli bir şekilde imkan sağladı.

Bu eğlenceli günün tüm etkinliklerini arkadaşlarımla mutlulukla sonlandırmış olarak günün kazanımlarını maddeler halinde ifade ettik.

İşte Yanıtlar ve Kazanımlarımız;

- Değişik Fikirler Duymak

- Kurban Lider Farkı

- Sa’cı ve Rağmenci İnsan Farkı

- Kişisel  Gelişim

- Sosyal Engellilik

- Kimlik İnşası

- Hedefi Yukarıda Tutmak

- Öğrenci Olmak ve Kalabilmek...

Önde Koşanlar Gençliği hayat maratonunda fark yaratacak konularda Lider olarak ses getirecek ve rol model olarak her biri aktif vatandaşlıkta buluşacaktır. Bu kişisel yetenekler hepimizde parlamaya başladı.

Önde Koşanların Lider Gençleri Topluma Ses Olacak.

05.04.2015

Değerlendir (Henüz oy almamış)