Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Eğitim

Engelli Öğrenciler Online Dershane ile Sınavlara Hazırlanıyor

Resim : Bilgisayar ekranında ders çalışan görme engelli bayan.

Eğitimde Görme Engelliler Derneği üniversiteye hazırlanmak isteyen ama maddi durumu el vermeyen engelli öğrencileri, Online Dershane ile sınavlara hazırlıyor. 2013 yılında Online Dershane'yi kullanan sekiz engelli öğrenci, üniversite sınavını kazanarak üniversiteye yerleşti.

 

Eğitlm'de Görme Engelliler Derneği 2012 yılında başlattıkları Uzaktan Eğitim Projesi'nin meyvelerini toplamaya başladı.

 

Proje kapsamında ücretsiz Online Dershane ile engelli öğrencilere destek olan Dernek, 11 gönüllü öğretmen ile başlayan eğitimler sonucunda sekiz öğrenciyi üniversiteye yerleştirdi.

 

Bulunmaz Nimet

 

Dershaneye katılan öğrenci sayısının ve başarının her yıl daha da arttığını belirten Eğitimde Görme Engelliler Derneği Başkanı Emre Taşkın, gönüllü öğretmenlere ihtiyaçlarının olduğunu ifade etti. Online Dershane sistemi ile öğrencinin ve öğretmenin sesli konferans yazlımı sayesinde bir araya geldiği bilgisini veren Taşkın, dershaneye gitmeye imkanları olmayan engelli öğrenciler için sistemin bulunmaz bir nimet olduğunu söyledi.

 

Başkan Taşkın, Online Dershane sayesinde daha çok engelli öğrencinin yüzünü güldürmek istediklerini belirtti.

 

En büyük hedeflerinin internet imkanı olan görme engelli öğrencilerin üniversiteye hazırlık aşamasında karşılaştığı dershane sorununu uzaktan eğitim amacıyla çözmek olduğunu dile getiren Taşkın, şöyle konuştu: "İlk olarak 2012 yılında başlattık Online Dershane'yi îlk yılımızda dört öğrencimizi çeşitli üniversitelere yerleştirdik. Bu yılda başta Hacettepe gibi büyük üniversiteler olmak üzere sekiz öğrencimizi üniversiteye yerleştirdik. Bu projeye bu yılda devam edeceğiz. Bunun için üniversite adayı görme engelliler www.egitimdegormeengelliler.org internet adresi üzerinden bizimle irtibat kurabilirler. Amacımız engelleri ortadan kaldırmak. Biz engelleri ortadan kaldırmak istiyoruz."

 

Sesli Konferans Yazılımı Kullanılıyor

 

Online Dershane Sistemi, gerek öğrencinin, gerekse öğretmenin bir sesli konferans yazılımı kullanmak suretiyle sunucuya bağlanmasıyla çalışıyor. Dernekten alınan bir şifre ile girilen sistemde Öğrenci dilediği zaman öğretmenine soru sorabiliyor. Öğretmen dilerse buraya öğrencinin yararlanabilmes için dosya yükleyebiliyor.

 

 

11.08.2013 - Habertürk

Değerlendir (Henüz oy almamış)