Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Eğitim

Osmaniye'de Engelli Bakıcılarına Seminer

Resim : Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hamit Coşkun kürsüde konuşuyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Osmaniye İl Müdürlüğü Sosyal Hizmet Merkezi Eğitim ve Danışmanlık birimince, Engelli Evde Bakım Hizmetlerinden yararlanan ailelerde "Bakıcı" rolünü üstlenen bireylere yönelik eğitim gerçekleştirildi.

Osmaniye Valiliği Ahmet Cevdet Paşa Toplantı Salonunda "Hijyen Eğitimi, Engelli ile İletişim, Evde Bakım Prosedürü ve Evde Sağlık Hizmeti" konularında seminer programı düzenlendi.

İnsan odaklı ve hak temelli bir anlayışla hizmet verdiklerini ifade eden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hamit Coşkun, "Sosyal devlet olmak, toplumu oluşturan tüm bireylerin hayatın her alanına etkin ve eşit bir şekilde katılımını sağlamayı gerektirir. İnsan odaklı ve hak temelli bir anlayışla, vatandaşlarımızın tamamı için hizmet üretmeye, engellilerimizin sorunlarına çözüm üretmek ve hak ettikleri standartlara kavuşmaları için çalışmaya devam ediyoruz. Bu doğrultuda; eğitim, sağlık, istihdam, erişebilirlik, sosyal hizmetler alanlarında engellerimizin sorunlarını tespit ederek, bu sorunlara yönelik çözümler üretiyor ve hızla uygulamaya geçiriyoruz" şeklinde konuştu.

Programda Öğretmen Ayça Uçar Demir, "Engel Çeşitleri Nelerdir? İletişim, İşitme, görme, Zihinsel ve Bedensel Engel" ve sonradan ortaya çıkarak kişinin hayatını kısıtlayan hastalıkları anlattı. Engelli ile iletişimde, kullandığımız söz kadar yüz ifadesinin jest ve mimiklerin, el ve kol hareketleri, beden duruşu ve ses tonunun iletişim kurulan kişiyi nasıl etkilediği hakkında bilgiler verdi.

Psikolojik Danışman Zeliha Toprak, Engelli ve Yaşlı Evde Bakım Hizmetleri Yönetmelik ve yönetmelik çerçevesinde "Bakıcıların Sorumlulukları, Bakım Planı Esasları, Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyetinin Usul ve Esaslarını" anlattı.

Sosyolog Kübra Akkaş ise "Hijyen ve Sağlık ilişkisi, Hastanın Bakımında Kişisel ve Konut Hijyeninin Önemi ve Genel Hijyen" kuralları hakkında bilgiler verildi.

Engelli Evde Bakım Hizmetlerinden yararlanan hasta yakınlarının yoğun ilgi gösterdiği programa yaklaşık 150 kişi katıldı.

09.12.2017 - İHA

Değerlendir (Henüz oy almamış)