Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Sağlık

Bilim İnsanları Otizmin Tedavisini Gen Düzenleme Tekniğiyle Bulmuş Olabilir

Resim : Kollarını tutan kadınla iletişim kurmayan ve tepki vermeyen kız çocuğu.

Bilim insanları, gen düzenleme teknolojisi ile otizmin tedavisini bulmuş olabilir.

Otizm, yeni genetik teknikler kullanılarak gelecekte düzeltilebilir. Bilim insanları, beynin çalışma şeklini değiştirmek için bir çalışmayı daha başarılı şekilde tamamladı. Beynin çalışma şeklini değiştirmek için gen düzenleme teknolojisini kullandılar. Bilim insanları, bu çalışma kapsamında, farelerde zıplamayı ve kazmayı azaltmak için alışkanlık oluşturan genleri hedef aldılar. Uzmanlar, uyuşturucu bağımlılığı veya epilepsiyle mücadele etmek için de aynı tedavinin kullanıldığını söylüyor.

Araştırma, otizmli çocuklarda sık görülen tekrarlayan eylemlerin, beynin çalışma şeklini değiştirerek durdurabileceğini gösterdi. Bilim insanları, DNA'yı düzenlemek için en ileri teknolojiyi kullanarak otizmden kaynaklanan ileri geri sallanma veya kollarını çırpma gibi fiziksel tikleri azaltılabileceğini düşünmektedir. Gen düzenleme süreci,  insanların dürtüsel hareketlerine neden olan alışkanlıkların fiziksel özelliklerini değiştirmek için beyindeki DNA'yı değiştirmek anlamına gelir. Laboratuvar fareleri üzerinde yapılan başarılı bir araştırma, tekniğin en yaygın otizm formlarından birinin neden olduğu semptomları yüzde 70'e kadar azaltabileceğini gösterdi.

Texas Üniversitesi'nden gelen ekip, 100 çocuktan birinden daha fazla görülen otizm için büyük bir umut olduğunu söyledi. Bilim insanları, otizmli farelerin DNA ve genetiğini değiştirmek için gen düzenleme adı verilen bir süreç kullandılar ve kompulsif zıplama ve kazma davranışlarını azalttılar. Otizm, çocukların beyinlerini etkileyen ve dünyayı algılama biçimlerini değiştiren ve diğer insanlarla ilişkilerini değiştiren bir farklılıktır.

Otizm’in belirtileri şu şekildedir:

Göz teması kuramama

İsmini duyduğunda yanıt vermeme

Duyduklarını duymuyormuş gibi davranma

Motor işlevlerini yerine getirememe

Sallanma ve farklı el kol hareketleri yapma

Gözleri ile sabit bir yere bakarak dakikalarca kalma

Bu çalışma bizi hem çok mutlu etti hem de heyecanlandırdı. En kısa zamanda bu çalışmanın otizmli çocuklar üzerinde denenerek, tedavinin sonuç verdiğini duymak istiyoruz.

04.07.2018 - webtekno.com

Değerlendir (Henüz oy almamış)