Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Haberler

Otizmli Raci Demir Üniversiteli Olmak İçin Verdiği Hukuk Mücadelesini Kazandı

Resim : Raci Demir çello çalıyor.

Mozart, Beethoven, Chopin gibi referanslara ihtiyaç duymadan sesleri notaya dökebilen ve "müzik dehası" olarak nitelendirilen otizmli Raci Demir, üniversite öğrencisi olmak için verdiği hukuk mücadelesini kazandı.

California Üniversitesinin "Perfect Pitch" adı verilen sınavından tam puana yakın notlar alan, notalarına bakmadan sayısız parçayı keman, piyano, akordiyon, çello gibi müzik aletleriyle çalan otizmli Raci (21), mahkeme kararıyla Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü öğrencisi oldu.

Özel yetenek sınavında başarısız olduğu gerekçesiyle 2017 yılında bölüme alınmayan Raci Demir'in üniversite aleyhine açtığı dava sonucu İzmir 6. İdare Mahkemesinin aldığı "yürütmeyi durdurma kararını", İzmir Bölge İdari Mahkemesi 5. İdari Dava Dairesi onadı.

"Hukuk mücadelesini kazandık"

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı olan baba Prof. Dr. Cengiz Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlu için Buca Eğitim Fakültesinin verdiği karara karşı 23 Ekim 2017'de açtıkları davanın olumlu sonuçlanmasına sevindiklerini söyledi.

Dava sürecine ilişkin bilgi veren Demir, şunları söyledi:

"Raci, DEÜ Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü özel yetenek sınavına girmişti. İkinci aşamada elenmişti, ben de notunu sormuştum ama söylememişlerdi. Dava açtık. İzmir 6. İdare Mahkemesi de yürütmeyi durdurma kararı verince Raci'nin okula kaydı alındı ve bütün derslerden başarılı oldu. Bu arada üniversite istinaf başvurusunda bulundu. Yürütmeyi durdurma kararını 17 Ekim'de Bölge İdare Mahkemesi de onayınca hukuk mücadelesini kazanmış olduk. Üniversiteye giriş zor ama okuma süreci kolay oldu."

Tüm öğretmenlerin Raci'ye destek verdiğini dile getiren Cengiz Demir, oğlunun not ortalamasının okula geç başlamasına rağmen 80 üzeri olduğunu aktardı.

Cengiz Demir, adli sürecin artık tamamlandığını, otizmli yetenekli çocukların önünün açılmasına katkı sunmayı amaçladıklarını kaydetti.

Çocukları engelli olan ailelerin benzer durumlarda süreci mutlaka takip etmesi gerektiğine vurgu yapan Demir, "Amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemekti. Bu kararın diğer otizmli çocukların ailelerine umut vermesini diliyorum. Üniversitelerde engelliler için açılan kontenjanlara engellilerin alınması gerekiyor. Bu da senatodaki küçük bir madde değişikliği ile mümkün olabilir." ifadelerini kullandı.

Oğlunun müzik öğretmeni olmasından ziyade sosyalleşmesini amaçladıklarını vurgulayan Demir, Raci'nin üniversitedeki arkadaşlarıyla arasının çok iyi olduğunu kaydetti.

Otizmli Raci Demir ise okulunu ve dersleri çok sevdiğini ifade ederek, eğitimine destek veren herkese teşekkür etti.

05.11.2018 - AA

Değerlendir (Henüz oy almamış)