Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Selma Gürbey

sgurbey@gmail.com

Otomobil engelli kişi için özellikle bir başka tutkudur!

Selma Gürbey

Otomobil engelli kişi için özellikle bir başka tutkudur!

Engelli biri için özellikle otomobilini yenileme kararı çok önemlidir. Yıllarca alıştığı, tüm özelliklerini çok iyi bildiğini, ayakları olan, onu istediği yere götüren, vücudu ile adeta bütünleştirdiği, gözünün önünden ayırmadığı canı gibi baktığı otomobilini para ile bile olsa başka ellere bırakmak ne zordur!

Söylemesi bile tuhaf oluyor dimi, başka ellere bırakmak…

Gerçekten kolay gibi görünen bu durum otomobiline adeta aşık bir birey için hiç kolay değil. Sonra birde yeni alınmış olan otomobil var. Yeni direksiyonun başına geçer geçmez kendinizi acemi gibi hissedebileceğiniz yeni bir heyecan…

Çok sık otomobil değiştirmiş, kendi otomobili dışında birçok başka otomobilleri de sürmüş şoförler bunu anlamazlar.

Benim otomobilimi yenilediğimde yaşadığım ilk duyguların birkaç cümle ile anlatılabilecek ilk hali böyleydi. Tabi şimdi yeni otomobilime alıştım, iyi ki değiştirdim diyorum… Zaman çabuk geçiyor bir yılı geçti alalı ve bu yeni otomobilimin de tüm teknik özelliklerini öğrendim.

*

Fakat değiştirdiğim otomobilim benim ilk aracım olduğundan benim için özeldi.  12 yıllık şoförlük hayatımda ilk kez direksiyona önceki araba da geçmiştim. Bunca yıl ondan başka hiçbir otomobili sürmemiştim. Zaten kaç engelli arkadaşımız başka bir otomobili daha sürüyor ki, bize özel yapılmış aparattan dolayı kendimize ait otomobili sürüyorlar. İşte bundan dolayı beni özellikle böyle kendi aracına tutku ile bağlanmış ondan başka araba sürmemiş olan arkadaşlarımız daha iyi anlayacaktır. Ayrıca bu engelli kişilere özgü bir şey de değil… Bunun böyle olmadığını da iş yerinde otomobilini değiştiren bir bayan arkadaşım söyledi. Otomobilini değiştirirken o da aynı duyguları yaşamış hatta otomobilini sattığı kişiye ‘ara sıra kapının önünden geçseniz de görsem’ bile demiş. Yani bu şekilde tutku ile bağlı olanlarda var.

*

Otomobilimle ayrılığım ise tam bir hikâyedir: Ay grisi Hyundai marka otomobilimi de sıfır almıştım. Onula vedalaşırken ‘bana yıllarca hizmet ettiği, benim yaşamıma getirdiğin kolaylıklar için teşekkür ederek uğurladım’… ‘Bundan sonra seni kullanacak yeni sahibinin de hayatına güzellikler getir, onun hayatını da kolaylaştırıp güzel hizmetler sun” dedim.

Artık onunla yıllardır süren birlikteliğimizin sonuna gelmiştik. Yeni otomobilim gıcır gıcır inci gibi bembeyaz parlayarak beni bekliyordu. Yeni aracıma bindiğimde içimi otomobil aldığım zaman ki o ilk heyecan sardı. Zaten onu seçene kadar birçok arabaya bakıp birçok galeri gezmiştim. Fakat aldığım otomobili daha ilk gördüğümde, “Bu” dedim.

Otomobil seçerken olmazsa olmazım binerken rahat koltuğuma geçmek, bagajının büyük olmasıydı. Fakat bunun bagajı çok büyük değildi. Bu yüzden gözüm onda kalsa da başka arabalara bakmaya devam ettim. Önünden her geçişimde “Keşke bagajı büyük olsaydı!” dedim. Galerideki diğer arabaları baktım, inceledim, direksiyonuna geçip oturdum, baktım ama yok hiçbirine ona duyduğum sempatiyi duymadım. Yine almadan çıkacaktık ki, çözüm geliştirdik. Sandalyem normalde dik olarak bagaja sığıyordu “ailece gezince ben onu o şekilde yerleştiririm” dedi annem ve eşim… Koltuğu çok rahat yatırılıyordu onlar yokken de koltuğu öne doğru yatırdık mı bagaj kocaman oluyordu o zaman sorun yoktu.

Günlük hayatımda tek kişi işe gidip geldiğimden koltuk hep yatık kalabilirdi sandalyenin rahatça yerleşmesi için! Buna karar verdikten sonra içimi bir sevinç doldurdu sormayın hemen işlemleri yapmaya başladık. Yaklaşık 15 gün süren noter, eski arabanın satışı, yeni arabanın tertibatı, aparat projesi, muayene işlemleri de bitti ve teslim aldım.

Arabanın engelli kişinin yaşamındaki önemi anlatılamaz, yaşanır. Bu sayede özgürüm, rahatım, bunlar güzel yanı ama birde yeni arabanın özelliklerinde ABS fren sistemi, yeni tertibata alışma süresinin tedirginliği vardı. Bu süre de yalnızca üç gün sürdü.

11.07.2014

Değerlendir (7 oy, ortalama 5.00 yıldız)