Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Eğitim

Özel Gereksinimli Çocukların Eğitimine Yönelik ‘Gölge’ Öğretmenler Geliyor!

Resim : Kadın öğretmen tuttuğu kalemle kız öğrenciye defterden bilgi veriyor.

Özel gereksinimli çocukların öğretmen ihtiyacını karşılamak amacıyla ‘gölge’ adı verilen uzman eğitmenlerin sayısının artırılmasına yönelik çalışmalar başlatıldı. Eğitim sonrasında, katılımcılara iş bulma imkanı da sunulacak.

Gölge öğretmenlik ülkemizde çok yeni gelişen bir alan olarak dikkat çekiyor. Gölge abla/ağabey kavramı daha fazla biliniyor ve gölge öğretmen ile karıştırılıyor. Çocuğun hem eğitim hem de sosyal çevreye uyumunu sağlayan, çocuğa özel ve kapasitesine yönelik, okul ve aile ile işbirliği içerisinde eğitim programları hazırlayan ve çocuğun gelişimine katkıda bulunan, eğitim almış ve bilgili kişi bu terimle anlatılıyor. “Gölge” terimi, bilimsel ipucunu sunma ve geri çekme metotlarına sahip olan ve çocuğun bağımsız olarak davranmasını amaçlayan kişi için kullanılıyor.

Özel gereksinimli çocuklarımız için önemli bir ihtiyaç olan gölge öğretmenlerin sayısının çoğalması ve gölge öğretmen arayan aileler ile okullara destek olmak amacıyla Gölge Öğretmen Eğitimini başlattıklarını belirten Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlığı Merkezi’nin kurucusu Mine Nişlioğlu sadece özel çocuklar için değil okul hayatında sıkıntı yaşayan, çok hareketli veya odaklanamayan çocuklar için de gölge öğretmenin kesin sonuç olduğunu belirtiyor.

9 ve 16 Kasım 2017 tarihlerinde, 17.00-19.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek olan Gölge Öğretmen Eğitimi; 3 bölümden oluşacak. Eğitim kapsamında çocuk gelişimi hakkında temel bilgiler, çocuk psikopatolojisi, davranış azaltma prosedürleri gibi konular işlenip vaka analizleri gerçekleştirilecek.

Eğitime üniversite, yüksek okul veya liselerin çocuk gelişimi, psikoloji, özel eğitim bölümlerinde okuyan veya mezun olmuş kişiler ve yine üniversite veya yüksek okulların beden eğitimi bölümlerinde okuyan veya bitirmiş kişiler katılabilecek. Eğitimin sonunda katılımcılara Gölge Öğretmen Belgesi takdim edilecek ve katılımcılara iş imkanı sağlanacak.

27.10.2017 - siyasetcafe.com

Değerlendir (Henüz oy almamış)