Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Haberler

Özel Yurtlar Yönetmeliği Değişti. Özürlüler İçin Her Türlü Mimari Düzenleme Zorunlu Hale Getirildi

Öğrenci Yurtları ile Benzeri Kurumların Açılması, İşletilmesi ve Denetlenmesi Hakkında Yönetmeliği yürürlükten kaldıran Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği değişti. Buna göre, yurtlarda konfor, özürlüler içinde yeterli donanım ve mimari düzenlemeler yapılması zorunlu.

 

Yeni yönetmelikle yurt kapatmak zorlaştırılırken, kalma ücretlerini komisyonun değil işletmeci veya yurt sahibinin belirlemesi esası getirildi. Yönetmelik Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı. Kapatma gerekçeleri arasında bulunan, "bölgecilik, ırkçılık propagandası yapan ve dinin veya dini hissiyatı veya dince mukaddes tanınan şeyleri alet ederek faaliyette bulunmak'' hükmü yeni yönetmelikte yer almazken, eski yönetmeliğe paralel birçok yeni gerekçe yönetmeliğe dahil edildi. Yönetmelikte, yurt binalarının "daha konforlu'' olması öngörülüyor. Yurt açılabilmesi için artık 8 kişiye bir duş, lavabo ve tuvalet düşmesi gerekiyor.

 

Öğrenciler için ayrılan alanların daha geniş tutulması istenen yönetmelik, yurtlara jeneratör ve revir odası şartı getiriyor. Ayrıca özürlü barındıran yurtlarda da özürlüler için tuvalet, binanın kat durumuna göre özürlü rampası veya asansör bulundurulması isteniyor. Özel yurt ücretleri de artık komisyon tarafından değil, yurt sahibi veya işleticisi tarafından belirlenecek. (aa)

 

Değerlendir (Henüz oy almamış)