Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Okur Temsilciliği

okur@yasadikca.com

Özgürce Uçmaya Engel Var!

Okur Temsilciliği

Engellilere fırsat eşitliğinin her alanda sağlanması beklenen ve istenen bir gerçektir. İstihdamda, eğitimde ve ulaşımda ne yazık ki her engel grubunun özel ve kendine özgü yeterlilik ve yetersizlikleri göz önüne alınmıyor. Bu da kaçınılmaz hata, eksik ya da zorlukları beraberinde getiriyor.  İş gezisi için İstanbul’dan Ankara’ya gitmesi gereken Kas hastası Okan Uğurlu’nun uçak firmaları ile yaşadığı zorlukları kaleme aldığı ve bizlerle paylaştığı “Özgürce Uçmaya Engel Var!” başlıklı yazısını Okur Temsilciliği’nde sizlerle paylaşıyoruz.

Yasadikca.com'un biz okurları için ayırdığı bu köşesinde başımdan geçen ve bir bakıma tüm engellileri ilgilendiren bir durum hakkında yazmak istiyorum.

Bedensel engelliyim, akülü tekerlekli sandalye kullanıyorum ve kas hastasıyım. Kaslarım ileri seviyede kısa ve aşırı kiloluyum. Bu bilgileri vermemde ki sebep yazımın başında tekerlekli sandalyemden kalkmamın olanaksız olduğunu bilmeniz.

Özel bir firmada home Office olarak çalışmaktayım. Geçtiğimiz günlerde Ankara’ya iş gezisi yapacağımı bildiren bir telefon aldım. Malumunuz bir engelli için güzel bir fırsattı bu. Uzun yolculukları seven biriyim lakin tekerlekli sandalyeye bağımlı olduğumdan beri böyle bir fırsatım olmamıştı.  Çalıştığım firma özel araçla gidersem yakıtı ya da uçakla gidersem masrafını karşılayacaktı. Malum tekerlekli sandalye ile özel sedan tipi bir araçla yolculuk şansım sıfır.. Tertibatsız minibüs tarzı araçla uzun yol seyahatinde de güvenlik sıfır olunca bu sebepten dolayı  uçağı tercih ettiğim. Ve hemen uçuş firmalarıyla görüşüp tekerlekli sandalye ile uçuş yapıp yapamayacağımı öğrenmem için telefon trafiğim başladı.

 Ülkemizde bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak büyük meziyet sayıldığından genel müdürlükleri aradım (tüm iç hat uçuş firmalarını) ısrarla hepsi müşteri hizmetlerine yönlendirdi. Ve tahmin ettiğim gibi hiç biri tekerlekli sandalyem üzerinde uçuş yapamayacağımı bildirdi. Son olarak THY'yi aradım ve beni şaşırtan ve çok mutlu eden cevabı aldım. Müşteri temsilcisi bayan tekerlekli sandalyem ile uçuş yapabileceğimi bildirdi. Aldığım cevapla çok mutlu oldum ilk problem çözülmüştü. Bilgisayar oyunu sevenlerin tabiriyle ilk leveli yani aşamayı geçmiştim. Sıradaki aşama ise evden havaalanına gidişti. Şöyle ki 09:00’da Ankara’da olmam gerekiyor ve kullanabileceğim tek araç 153 Engelli Nakil Aracı servisi. Lakin malumunuz sabah 5-6 da hizmet vermiyorlar. Eşten dosttan alabileceğim bir araç da yok minibüs tarzı. İkinci aşamayı aşamayacağımı düşünürken arayan mevlasını da bulur belasını da bulur mottosu ile google'a başvurdum ve aramalarım sonucunda engelsiz taksi isminde bir taksi buldum. Neydi engelsiz taksi peki? İstanbul' da engellilere 24 saat hizmet veren özel tertibatlı özel bir araç. Evet tam ihtiyacım olan şey. Hemen arandı bilgiler alınıp verildi saatler bildirildi. Bu aşamayı da atlattım.

Gel zaman git zaman artik uçuş öncesi sürecin son bölümüne geldim. Ee tabi oyunlarda olduğu gibi son bölüm  canavarını aşmadan hiç bir oyunu kazanamayız. Yolculuktan önce uçak biletimi almak için aradığı firma tekerlekli sandalyeyle uçuş yapacağımı bildirse de sonrasında yaptıkları sürpriz açıklama ile  "tekerlekli sandalye ile böyle bir uçuşa izin yoktur" dedi.

Moral bozukluğu, sinir, çaresizlik vs. Artık son canavarı geçecek canım da kalmadığından mahcup bir şekilde çalıştığım firmayı arayarak iş gezisine katılamayacağımı bildirmekten başka çarem kalmamıştı. Türkiye’de tekerlekli sandalye kullanıcılarının sandalyeleriyle uçuş yapabilmeleri için hiçbir düzenleme olmadığını fark ettim. Uygulama havaalanına gidiş yapılır, havaalanı yer hizmetlerinin size tahsis ettiği tekerlekli sandalyeye geçiş yapılır ve tekerlekli sandalyeniz uçağın kargosuna konur. Uçağın içinde host ve hostesler sizi kucaklayıp uçak koltuğuna oturtur. Artık bu süreçte bir zarar görür müsünüz görmez misiniz şansınıza. Prosedür şuanda bu şekilde devam ediyor.  Dünyada böyle mi bu durum diye meraka düştüm ve farklı ülkelerde ikamet eden arkadaşlarıma konuyu anlattım. Yabancı firmaların uçaklarında en arka koltuklar yokmuş ve tekerlekli sandalyeler için ayrılmış. Ne kadar basit bir çözüm değil mi? Bizim firmalarımız da en azından talebe göre portatif koltuk yaparak engelliler talep ettiğinde özel durumu göz önüne alınarak koltuk sökülerek hizmet verebilirler.

Yolculuğa dönersek. Son çare google’a başvurdum ve alternatif ulaşım araçlarını araştırdım. İstanbul’da bir araç kiralama firmasının iki aracını engellilere göre özel olarak düzenlediğini öğrendim. Ne yapmıştı peki bir vip minibüsün orta koltuğunu sökmüş tekerlekli sandalyeyi sabitleyecek kemerler takmış ve manüel seyyar bir rampa eklemiş. Alternatif olarak tam aradığım aracı sonunda buldum ancak tek kusuru vardı o da vip araç olduğundan kiralama bedelinin  çok yüksek olmasıydı. Ama şehirlerarası yolculuk ve özel günler için ideal. Çok rahat bir şekilde gidip dönebildim. Bu arada yolculuk boyunca karsılaştığım dinlenme tesisleri, benzinlikler vb. tesisler engellilere hemen hemen uygun düzenlenmişti. Ülke adına sevindirici bir durumdu bu.

Hemen hemen her engellinin yaşadığı benzer durumlar var. Yaşadığım bu problemin giderilmesi için uçak firmalarının dikkatini çekmek istedim. Umarım bizim için bir düzenlemeyi geç kalmadan yaparlar.

03.05.2012

Değerlendir (2 oy, ortalama 5.00 yıldız)