Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Teknoloji

Engelliler Bilişim Kurultayı'nda Bir Araya Geldi

Resim: Erkan Tan etkinlik kapsamında masada konuşma yapıyor.

Özürlüler ve Bilişim Günü’nde Buluştu.

Türkiye Bilişim Derneği tarafından, 27. Bilişim Kurultayı kapsamında, Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından da desteklenen ve geleneksel hale gelen “Özürlüler ve Bilişim” günü 23 Eylül Perşembe günü Ankara’da düzenlendi.

Özürlüler ve Bilişim gününde, özürlülerin bilgi ve iletişim teknolojilerine erişilebilirliği konusunda kapasite geliştirmek için çalışan kamu kurumları, çeşitli kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve kişilerin teşvik edilmesi amacıyla, geleneksel “Erişilebilirlik Şampiyonları’10” ödül töreni düzenlendi. Bu yılın erişilebilirlik şampiyonları ödülleri;

‘BİREYE ERİŞİM’, ‘WEB ERİŞİLEBİLİRLİK’, ‘BİLGİYE ERİŞİM’, ‘FARKINDALIK’, ‘SOSYAL HAYATA ERİŞİM’, ‘DESTEK TEKNOLOJİLERİ’, ‘DUYARLILIK’, ‘HİZMETE ERİŞİM’ kategorilerinde verildi.

- ‘BİREYE ERİŞİM’ Şampiyonu: Yeşeren Düşler Projesi ile Taşlıçay Kaymakamı - Ercan ATEŞ,

- 'WEB ERİŞİLEBİLİRLİK’ Şampiyonu: www.turkiye.gov.tr web portali ile TÜRKSAT A.Ş,

- ‘BİLGİYE ERİŞİM’ Şampiyonu: Engelli Hakları Dersi ile Kırıkkale Üniversitesi,

- ‘FARKINDALIK’ Şampiyonu: Gözlerinin Ardındaki Çocuk tiyatro oyunu ile Tiyatro Sanatçısı - Yönetmen Kemal BAŞAR,

- ‘FARKINDALIK’ Şampiyonu: Başka Dilde Aşk filmi ile Yönetmen İlksen BAŞARIR ve Senarist Oyuncu Mert FIRAT,

- ‘SOSYAL HAYATA ERİŞİM’ Şampiyonu Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü,

- ‘DESTEK TEKNOLOJİLERİ’ Şampiyonu Türkiye’nin ilk Basılı Doküman Okuyucu Yazılımını geliştirmelerinden dolayı DİKTE - Çetin ÇETİNTÜRK,

- ‘DUYARLILIK’ Şampiyonu özürlülük konusundaki çalışmalarından dolayı Ulaştırma Bakanı – Sayın Binali YILDIRIM,

- HİZMETE ERİŞİM’ Şampiyonu www.sgk.gov.tr ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı,

- HİZMETE ERİŞİM’ Şampiyonu Özürlülere bireylere sunmuş oldukları hizmetler ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı,

Erişilebilirlik Şampiyonları’10 ödüllerine layık görülmüşlerdir.

Erişilebilirlik Şampiyonları’10 ödül töreni sonrasında TV8 Ankara Temsilcisi Sayın Erkan TAN, “Gözlerinin Ardındaki Çocuk” tiyatro oyununun Yönetmeni Sayın Kemal BAŞAR ile yaptığı söyleşide Sanat dünyasında özürlülük ve bilişim konusunda yaşadıklarını katılımcılarla paylaştı.

Özürlü bireylerin bilgi ve iletişim teknolojilerine erişimi önündeki engeller ve çözüm önerileri “Özürlüler ve Bilişim” gününde bu konuda çalışma yapan uzmanlar tarafından tartışıldı. Moderatörlüğü Ulusal Özürlüler Veritabanı ve erişilebilirlik konusunda çalışmalar yapan Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanı Abdulkadir ANAÇ tarafından yapılan panelde, üniversitelerde bilişim teknolojileri kullanılarak özürlü öğrencilere ilişkin yapılan çalışmaları YÖK Üyesi Sayın Ali Ekrem ÖZKUL, İşaret dili ve bilişim konusunda çalışmalar yapan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof.Dr. Yusuf KEMALOĞLU, Ülkemizde yardımcı destek teknolojileri konusunda yazılım geliştiren Dikte Genel Müdürü Çetin ÇETİNTÜRK, Konuşma güçlüğü çeken bireylerin eğitiminde bilişim teknolojilerinin kullanılmasına ilişkin çalışmalar yapan Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Meral Didem Türkyılmaz ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlü Koordinasyon Merkezinden Sayın Yunus KARACALI konuşmacı olarak katıldı. Panelde özürlü bireylerin bilgi ve iletişim teknolojilerine erişimi konusunda ülkemizde yapılan çalışmalar, bu konuda yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri tartışılarak Dikte Özel yazılımı tanıtıldı.

23.09.2010

Değerlendir (3 oy, ortalama 5.00 yıldız)
Yorumlar
Sevgi ile
Bu ödüller sahiplerin gitmedi.
Ben bu ödüllerin tam anlamı ile işte bu layık dediğim şekilde hepsi olmasa da bir kısmı dışında hak etmediklerine inanıyorum. Son 2 yıldır veriliyor eğer haberlerden yanlış okumadıysam ve verilen isimlere bir bakın bakalım. Bir de asıl verilmesi gerekenlere bir bakın. Sizce bu işte bir sakatlık yok mu? Özürlüler idaresi'nin bu işi daha profesyonel yapmasını beklerim.