Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Filiz Tosyalı

filiztosyali@yahoo.com | www.filizinkalemi.blogspot.com

Sadece Yol Ve Engelsiz Yollar Yetmez

Filiz Tosyalı

Zannetmeyin ki yurt dışında yaşayan, (yurt dışı derken Amerika’dan bahsediyorum) sadece her tür şekilde yürünebilecek gezilebilecek yolları yapmak yetmiyor. Gün geçtikçe şartlar daha da iyiye gidiyor.  Artık her yer parklarla dolu, sitelerin için de bile en güvenilir, en rahat edilecek yerlere parkların engelliler için yerleştirildiğini biliyoruz. Otoparklar o kadar işi kolaylaştırıyor ki,  adeta vücuda farklı bir uzuv yerleştiriyor, her eğlenceden yararlanma imkanı sağlıyor.

Tanıştığım birkaç aile oldu.  Çocuklarından biri şu anda üniversiteyi bitiriyor, engel diye sözü edilen bir rahatsızlığı var, şu an için bizim ülkemizde ciddi anlamda bazı şeyleri yapabilmesine, bazı şeylere sahip olabilmesine ne yazık ki engel olacak bir rahatsızlık.  Rahatsızlığın ne olduğunu sizler merak eder de sorarsanız öğrenirim, şu an benim için önemi yok. Sizlere heyecanlı şeyler yazmak istiyorum. Biraz yavaş öğrendi ama ailesinin ve özel devlet kurumlarının desteği ile en güzel üniversitelerden birini bitiriyor. Genç de mutlu ailesi de. Bu zaman içinde, devlet bütün eğitimini karşıladı (ayda 4000-6000 dolar arasında bir ödeme yapıldı). Bu hakkı elde etmenim çok kolay olduğunu sanmayın, Aile üstüne düştü, dava etti, görüşmeler yaptı,  kanunda olan haklarını aradığı için bu şansı elde edebildi.

Geçtiğimiz cumartesi günü şöyle bir gezelim dedik. Bizde alışkanlık var, gezme deyince; su kenarına gitmeden denizi görmeden geri dönülmez. Ne de olsa üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşıyoruz.  Hemen okyanus kenarına, San Pedro’ya indik. Ama sizi anlatacaklarımı görünce o kadar kıskandım ki. Okyanusun hemen hemen her noktasında Piar(iskele) vardır. Biz bir gün canımız ister de geliriz diyerek,  balık tutulacak bir yer arıyorduk. Bir de baktık parkın bitiminde upuzun bir iskele, park yerleri ve tabi tekerlekli sandalye ile gidilebilecek yollar adeta buraları süslemiş. Etraf eğlenen tatilini değerlendiren insanlarla dolu. Bir anda gözlerim fal taşı gibi açıldı o ana kadar aklıma hiç gelmeyen bir şeyle karşılaştım, tekerlekli sandalyesinde balık tutanlar vardı. Ne büyük keyif düşünebiliyor musunuz balık tutmak… Sadece okula gitmek, para vermek yol yapmak değil hizmet… Dünya zevklerinin tadını çıkarmak için düşünmüşler ve bu imkanı da sağlamışlar. Benim en hoşuma giden, en iyi balıkçı orta yaşlı bir hanım oldu. Fotoğrafı onunla çektirmek istedim. Onun oltasına ortak oldum. Ne güzel bir eğlence, ne güzel bir dinlenme şekli daha önce böyle bir hobiyi tekerlekli sandalyede ki bir kardeşim için düşünmemiştim. Yine ayni sözcük keşke bizde de olsa. Olacak kardeşlerim göreceksiniz olacak bir şekilde bunu ben yapacağım. Nasıl mı? Daha düşünmedim ama gelin el ele verelim bunu birlikte yapalım, madem ki üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşıyoruz, bence hiç de zor değil…  Hem spor hem eğlence hem terapi bir arada.

Hayırlı seneler.

30.12.13

Değerlendir (Henüz oy almamış)