Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Mehmet Kızıltaş

mkiziltas@yasadikca.com

Şafak Pavey’e Tweet Teğet Geçmedi Milyonları Delipte Geçti

Mehmet Kızıltaş

Uzun zamandır yoğunluğum nedeniyle köşeme yeni bir yazı ekleyemedim. Tam fırsat buldum dediğimde ise gündeme hiç istenmeyen bir anda istenmeyen bir konu atom bombası gibi düştü. Bu öyle ya da böyle bir şey değildi. Üstelik teğette geçmedi deldi de geçti adeta. Hem de bir kişiyi değil milyonları.

Bir tweet'in delip geçtiği konuya hedef olan kişi İstanbul CHP Milletvekili Şafak Pavey'di. İlk duyduğumda hiç inanmadım. Şaka sandım. Bu kişinin bir düşüncesi dahi olsa dile gelip söylenmemesi gereken ve ayrıca anında milyonlara ulaşan sosyal medyada ise asla yer verilmemesi gereken bir ifade.

İfade öyle bir şeydi ki hedefteki kişi Pavey’de olsa aslında doğrudan 10 milyon engelli ve aileleri ile birlikte 30 milyonu tweet'le teğet geçmeden delip geçti. Bunu yazan AKP Malatya İl Gençlik Kolları Üyesi Melik Birgin, bir bumarang etkisi ile fırlattığı bumerangın hem hedefi hem hedefin etrafındaki milyonları hem de dönüş yolunda bumerangın kendisini de delip geçeceğini hesap edememiş. Çünkü bunu hesap edecek kadar algısı hiç olmadığı için.

AK Parti Malatya İl Gençlik Kolları Üyesi olduğu ifade edilen Melik Birgin, Twitter hesabından Pavey’e gönderdiği “Allah bir bacağını almış, hâlâ küfürden uyanmazsın, nedir bu inatçılık!” şeklinde ayrımcılık, suç ve ceza içeren tweet’i okuduğumda uzun uzun kendimi ve engelimi düşündüm durdum. %40 ortopedik engelliyim ve 1,5 – 2 yaşında çocuk felcine yakalandım. Daha küçücüktüm ve ne suçum vardı? Ya da annem ve babamın ne suçu vardı da sağlam dünyaya gelen oğulları bir anda kollarının arasında polio mikrobu yüzünden sol bacağını kaybetmişti. Hiçbir suçlarıyoktu. Aynı şekilde milyonlarca engelli ve engelli yakınlarının da hiç yoktu ve olamazdı da. İlahi kudretin insanları cezalandırması olarak nitelendirilmesine ise hepten karşı çıkıyorum. Bu tutumu topluma aşılayan ya da bir anda bu söylemi ile toplumda bomba etkisi yaratarak benim gibi milyonları etkileyen bu kişiyi nefretle kınıyorum.

Engellilik asla bir suç ya da ceza değildir. Kaldı ki hiç kimse engelli olarak dünyaya gelmeyi ya da sonradan engelli olmayı istemez. Herşeye rağmen kendim için engelli olmayı bir armağan olarak görüyorum. Engelliye karşı sık sık karşılaştığımız lütufkar, önyargılı ve ayrımcı tutumlara rağmen ben bu armağanı büyük bir keyifle toplumsal değere dönüştürüyorum. Ve böyle yapan tanıdığım sayısız insan var.

Eleştirilere tekrar gelecek olursak, eleştirirken dozunu kaçırıp Arap için Arabistan’ı yakanları görüyorum. Ne yazık ki yapıcı eleştiri anlayışına ne sahip olmayan, sosyal medya yararlı mı? zararlı mı? henüz bir çoklarının hem fikir olmadığı bir süreçte insanların küfür, hakaret ve uygunsuz bir çok resim ya da ifadeye yer vermesinin olumsuzluğu ile bir kez daha karşı karşıyayız. Sosyal medyanın doğru kullanıldığında çok etkili bir mecra olduğunu biliyoruz. Ancak sorumsuz kişilerin dile gelen her şeyi yazdığı bir mecra olarak o kadar yararlı olsa da bir o kadar da zararlı olduğunu tekrar gördük.

Birgin’in tweet'i sonrasında AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “Pavey’e atılan bir tweet hepimizin midesini bulandırdı. Tweeti atan kişi Ak Parti Malatya Gnç. Kol. MYK üyesi değil. Bu kişinin partimizin hiçbir kurulunda bir görevi ve üyeliği mevcut değildir. Sadece sıradan bir parti üyesidir. İlgili arkadaşlarımızla görüştük, üyelikten de ihraç edilecektir. Yapılan şey, densizce ve terbiyesizcedir. Adı geçen şahıs, umarım ki Sayın Pavey’den bizzat özür diler. Ancak kişi, bir Ak Parti üyesi olduğu için ben Sayın Pavey’den özür diliyorum.”mesajı tweet üzerinden geldi.

Ayrıca Pavey’in, Melik Birgin’in kendisine yönelik nefret ve ayrımcılık yüklü tweet’i üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektupla şikayet etti.

Pavey mektubunda kısaca şunları kaleme almıştı:

 “Malatya AKP Gençlik Kolları MYK üyesi Melik Birgin bana şu tweeti gönderdi: ‘Allah bir bacağını almış, hala küfürden uyanmazsın, nedir bu inatçılık!’

Hayatımda hiç görmediğim birinin, küfür uykusuna devam ettiğimi söyleyebilecek cüreti bulabilmesi, muhtemelen bunu söylemiş olmasından kazandığı sosyal itibardır. Midemi bulandıran, sözlerden tüten ağır nefret kokusu değil. Beni ürküten nefretle yaşayanların, kendi yaptıklarının doğru olduklarına inanmaları... ”

Kısaca özetine yer verdiğim mektupla şikayetin yankısı öyle etkili oldu ki Hükümette görev almış Engellilerden ve ayrıca Milli Eğitim Eski Bakanı Nimet Baş’ta tepkisini tweet’le dile getirdi. Baş, “Milletvekili Şafak Pavey'e yapılan ayrımcı ve insanlıktan uzak sözleri kınıyorum…”

Ayrımcılık, ceza ve suç tweet’i sahibi Melik Birgin tepkilerin ardından twitter hesabını kapatarak sosyal medyada adeta sırra kadem bastı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Malatya AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, Pavey'e atılan tweet'in son derece çirkin olduğunu ve bunu asla kabul edemeyeceklerini belirtti. Gönderilen son mesajın kendilerini üzdüğünü belirten Tüfenkçi, konuyu öğrenir öğrenmez yönetimin toplandığını ve Melik Birgin'i partiden ihraç ettiklerini söyledi.

İl Başkanı Tüfenkçi ayrıca Melik Birgin'in Şafak Pavey'e ulaşıp özür dileyeceğini belirterek, "Oda pişmanlık duyuyormuş gençlik kollarından aldığım bilgiye göre" dedi.

Konu ile ilgili Pavey’in “Kaos Ayrımcılığa Karşı Konferans” konuşmasında tweet cevabı olarak yaptığı açıklamayı dikkatli okumalı ve düşünmeliyiz. Pavey, “Ortadoğu’da toplum, yaygın davranışları için kanunu deği kültürü referans alıyor. Bizde kanun, kulların Tanrı’nın emrettiği düzeni bozan yapısı olarak algılanıyor. Bu nedenle sosyal alanda direnç çok güçlü. Küresel olarak nefret suçu olarak tanımlanmış tutumlar, kültürel olarak insanlık erdemi olarak ödüllendiriliyor. Nefret suçlarının tasfiye edilmesinin önünde duran keskin bariyer bu. Ceza ve ödül değerlerindeki ters algı” dedi.

Aslında Pavey’in bu açıklaması kabul edilse de edilmese de kültürel ve toplumsal gerçeğin bir özeleştirisi olarak agılayabiliriz. Çünkü 38 yıldır bir engelli olarak yaşadığım ülkemde ne yazık ki bu ve benzer tutumlarla o kadar çok karşılaştım ki her seferinde ne kadar güçlü olsam da etkilenmemek mümkün olmuyor...

Birgin, bir tweet attı, sonra tepkiler üzerine hesabını kapattı ve yetkililerden özür mesajları, ihraç edilmesi ve kendisinin de pişman olup özür dilediği ya da dileyeceği belirtildi. Her şey tamamda şimdi Pavey dışında ben ve benim gibi 30 milyon engellide yarattığı psikolojik tahribatı kim tamir edecek? Ne yazık ki bu o kadar kolay değil ve kolay da olmayacak. Her engelli ve ailesinden ayrı ayrı özür dilese de bu derin iz bir özürle asla kapanmaz. Bu tutum ve davranışlar hep söyleyenin yanına kar kalıyor ve bir başkaları da aynı söylem ve davranışı örnek alarak devam da edebiliyor.

İnsanlarda engelli algısını değiştirmek ve önyargıyı yıkmak o kadar çok zor ki bunu Albert Einstein “Önyargıları parçalamak, atomu parçalamaktan zordur…” sözüyle çok iyi ifade ediyor.

Bu yaşananlar ne ilk ne de son her gün bir yerde bir başka engellimiz yaşıyor. 19 yıldır hayatımı adadığım engellilik alanında her şeyden önce yapılması gerekenin zihinlerin değiştirilmesi, engelli algısının toplumda ötekileştirmeden, birleştirici ve fırsat eşitliği içinde olması ve farklılıklara saygının oluşması için 7 yıllık çalışma araştırmalarımla "Engellilerle 360 Derece İletişim" adlı kitabı yazdım. Ayrıca il il gezerek “Engellilerle Doğru İletişim Metotları” eğitimleri veriyorum. Çünkü konu sadece bir zihniyet meselesi. Zihinlerde bu meseleyi çözemediğimiz sürece gördüğümüz resim ve izlediğimiz senaryo hep aynı olmaya devam edecek. Kalıcı toplumsal değer yaratma adına dileğim engelliyi birey olarak kabul eden ve engeline odaklanmak yerine başarılarına odaklanan bir toplum ve bunların bir daha asla yaşanmadığı bir hayat dileğimle.

 23.12.12

Değerlendir (8 oy, ortalama 4.00 yıldız)