Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Sağlık

Sağlık Bakanı Koca: Yerli Kit Korona Virüsünü 90 Dakikada Tespit Edecek

Resim: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'ne bağlı uzmanların Korona virüsünün tespitine ilişkin hazırladıkları 'yerli kit'in 90-120 dakikada sonuç verdiğini söyledi.

Çin’in Vuhan kentinden dünyaya yayılan yeni Korona virüsünün tespiti ‘yerli kit’ ile kolaylaşacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’na ilişkin basın toplantısı düzenledi. Koca, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne bağlı uzmanların virüsün hızlı bir şekilde tespit edilmesi için hazırladıkları ‘yerli kit’le ilgili, “Korona virüs tespiti için üretilen yerli kit 90-120 dakikalık sürede sonuç veriyor. Geçen hafta bu kit kullanılmaya başlandı” diye konuştu.

Türkiye’nin pandemi eylem planının her yıl güncellendiğini ifade eden Bakan Koca, şöyle konuştu: “2019 Eylül ayında bu eylem planımızı güncellemiştik. Yeni tip koronavirüs salgınının duyulmasından itibaren tedbirlerimizi devreye soktuk” dedi.

Zekai Tahir Burak Hastanesi’nde gözlem altında tutulan 61 kişinin karantinadan çıkarıldığını söyleyen Fahrettin Koca, “Zekai Tahir Burak Hastanesi’nde gözetim altında tuttuğumuz yolculardan 3. kez alınan numunelerin sonuçları da negatif çıktı. Hastanede takip edilen sağlık personeli ve uçuş mürettebatı karantinadan çıkartıldı. 14 günlük gözlem süresini evlerinde tamamlayacaklar” açıklamasında bulundu.

Mevsimsel grip vakalarının sayısında düşüş olduğunu gözlemlediklerini kaydeden Koca, aşıların yetersizliği iddialarına ilişkin, “Aşı ile herhangi bir sorunumuz yok. Yeterli aşımız olduğunu söyleyebilirim” dedi.

13.02.2020 - AA

Değerlendir (Henüz oy almamış)