Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Sosyal Sorumluluk

Şalpazarı Eğitim Derneği Engelli İki Öğrencinin ‘Eğitime Erişimini’ Sağladı

Resim : Şalpazarı Eğitim Kültür Sanat ve Turizm Derneği logo.

Şalpazarı Eğitim Kültür Sanat ve Turizm Derneği görme engelli iki öğrenciye eğitimlerine ve sosyal hayatlarına katkıda bulunacak bir hizmette bulundu.

Şalpazarı Eğitim Kültür Sanat ve Turizm Derneği, Şalpazarı’nda görme engelli iki öğrenciye okudukları sınıflarına uygun ders programları, yine yaşlarına uygun seslendirilmiş eğitim ve roman kitaplarını içinde yer aldığı MP3 çalarlar hediye etti. Daha önce de aynı amaca yönelik olarak 20 adet baston dağıtan Eğitim Derneği’nin bu hizmetine dernek yöneticilerinden Hasibe Kızıltaş öncülük ederken, teslimatı yine Eğitim Derneği’nde başkan yardımcılığı görevinde bulunan Şalpazarı ÇPL Müdürü Kemal Türkmen yaptı.

Hasibe Kızıltaş, derneğin söz konusu hizmeti hakkında şu açıklamada bulundu:

Her insanın eğitim ihtiyacının karşılanması için ‘eğitime erişim’ devletlerin birinci önceliğinde olmaya ve sürekli gelişim göstermeye devam ediyor. 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanununun 8. maddesinde, “Türk Millî Eğitiminin Temel İlkeleri” arasında sayılan ilkelerden biri de “fırsat ve imkân eşitliği” ilkesidir.  Günümüzde eğitimde fırsat eşitliği için imkanları seferber ederek eğitime erişim imkanı olmayan bireyleri de tespit ederek bu ihtiyaçlarının giderilmesinin sağlanması bir haktır. Ayrıca bilinmelidir ki eğitim istihdamı istihdam ise yaşamsal ihtiyaçlarımızı giderecek tek mekanizmadır.

Trabzon Şalpazarı Eğitim Kültür Sanat ve Turizm Derneği yönetimi olarak bizler de bunun farkında olarak eğitime erişim sorunu yaşayan 2 görme engelli öğrencimizi tespit ettik. Öğrencilerimizin okudukları sınıflarına uygun ders programları, yine yaşlarına uygun seslendirilmiş eğitim ve roman kitaplarının içinde yer aldığı MP3 çalarlar temin edilerek kendilerine teslim edildi. Özellikle bu süreçte bizlere aracı olan BEYİD Bilişim ekibine, MP3 çalarları bizlere tedarik eden Körleri Eğitim ve Kalkındırma Derneği ‘ne ve yüklemeleri ihtiyacımıza uygun yüklemeleri yapan Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı GETEM ‘e çok teşekkür ederiz.

Engelsizkariyer.com kurucusu-Genel Müdürü Hasibe Kızıltaş sosyal sorumluluğun domino taşı etkisi gibi ancak birlikte çabalarsak daha fazla insana ulaşabilecek etkiye sahip olduğunu belirtiyor.

21.02.2018 - salpazarihaber.com

Değerlendir (Henüz oy almamış)