Sessiz Basketbolun Yıldızları

İşitme Engelliler Basketbol Milli Takımı, U21 Dünya İşitme Engelliler Basketbol Turnuvası’nda Türkiye’ye dünya ikinciliği kazandırdı. İşitme Engelliler Basketbol Milli Takımı’nda oynayan Esin Bilgili, gelecekte kendi spor okulunu açıp işitme engellileri sporla hayata kazandırmayı hedefliyor

İstanbul’da yer alan Bahçelievler Spor Kompleksi’nde geçen pazar günü ardı ardına işitme engelli voleybol ve basketbol takımları maça çıktı. Türkiye İşitme Engelli Kadın Basketbol Ligi’nde yapılan maçta İstanbul Sessizler Kulübü 72, Denizli İşitme Engelliler Kulübü 11 puan aldı. Sessizler Külübü’nün oyuncusu Esin Bilgili İşitme Engelliler Basketbol Milli Takımı’nda da yer alıyor. Bebekken geçirdiği havalenin ardından işitme duyusunu kaybetmiş. Ailesinin desteğiyle iyi bir eğitim almış ve spora yönelmiş. 1994 doğumlu genç sporcu, sporda engel tanımayan gençlerin öyküsünü Aydınlık’a anlattı.

| Spora ne zaman ve nerede başladınız?

12-13 yaşlarımda basketbolcu olmak istiyorum dedim. Arkasından da ailemin büyük desteği ile önce Küçükçekmece Bayan Basketbol Takımı’nın altyapısında başladım. Ailem bana maddi ve manevi çok büyük destek sağladı. Bu destekleri beni bu günlere getirdi. Babam, işçi emeklisi annem de aşçı. En büyük moral kaynaklarım onlar.

Yaklaşık 3 sene önce antrenör Ozan Türk ile tanışmam benim için dönüm noktası oldu. Türkiye Kadın İşitme Engelliler Yarı Profesyonel ligine girişim ise Anadolu 64 Bayan Basketbol takımı ile oldu. 2014 yılından beri de milli takımda oynuyorum.

| Dereceleriniz var mı?

U21 Dünya İşitme Engelliler Basketbol turnuvasında Türk Milli Takımı olarak dünya ikinciliği aldık. İstanbul Sessizler Kulübü olarak da 2015 yılında Türkiye şampiyonasında birinci olduk. 2016 yılında Afyon’da düzenlenen Türkiye şampiyonasında 2’nci olduk. Aynı zamanda en iyi köşe oyuncu seçildim.

| Engelli sporcuların yaşadığı en önemli sorunlar neler?

Devletimiz yaptığımız birçok harcamaya ödenek ayırmıyor, sponsor da bulamıyoruz. Top başta olmak üzere forma gibi birçok malzemenin masrafı cebimizden çıkmakta. Tanıtım olmadığı için spor müsabakalarımız yeterince ilgi görmüyor. Engelli Kamu Personeli Seçme sınavında kadro açısından işitme engellilere adaletli davranılmasını istiyoruz. İşitme engellilere de görme engelliler ya da bedensel engelliler kadar kadro ayrılmalı. Sınav ve seçmelerde büyük hak kayıpları yaşanıyor.

| İşitme engellilere ve ailelerine ne önerirsiniz?

İşitme engelliler spor ile toplum yaşamına kazandırılabilirler. Aileler ister engeli olsun ister olmasın çocuklarını küçük yaşlardan itibaren sporla tanıştırmalılar. Spor, engelliler üzerinde olumlu etkisinin yanında onları hayata bağlayan ve kendi hayatlarını kazanmalarını, ailelerine yük olmadan gelir elde edebilecekleri yegâne araçtır.

| Geleceğe dair hedefleriniz nelerdir?

Şu an Uşak Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde antrenörlük okuyorum. Duymakta zorluk çekiyorum ama ailem ve arkadaşlarımın desteği ile yoluma devam ediyorum. İlk olarak okulumu birincilikle bitirip profesyonel bir takımda yer almayı hedefliyorum. Bir sonraki hedefim ise iyi bir antrenör olarak kendi spor okulumu açıp bütün işitme engellileri hayata kazandırmak ve onlara basketbolu sevdirmek.

 ‘KAMU HİZMETİ VERENLER İŞARET DİLİ BİLMELİ’

 “Sosyal hayatta, toplu taşıma araçlarıyla herhangi bir yere giderken iletişim kurmakta zorlanıyoruz. Sipariş vermek istediğimizde veya soru sormak istediğimizde karşımızdaki görevlinin işaret dilini bilmemesi nedeniyle zor durumda kalıyoruz. Kamu hizmeti veren herkesin ve her işletme çalışanının işaret dilini öğrenmesi gerekir. Hatta işaret dili İngilizceden de önemli. Dil dildir değil mi?”

02.03.2017 - Aydınlık