Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

İçimizden Biri

Uğurlu: Çalışma Hayatım Boyunca Pozitif Ayrımcılıkla Karşılaştım

Resim: Okan Uğurlu’nun bir portre resmi.

Kas Hastası Okan Uğurlu, AVEA’da Home Agent  olarak çalışıyor. Elde ettiğim başarılarımı ve aldığım diplomalarımı aileme borçluyum. Aldığım diplomalarda benden önce ailemin isimleri yazılmalıydı diyen Uğurlu, engellilerin sosyal ve iş hayatında başarılı olmalarında her zaman ve öncelikli olarak aile desteğinin önemli olduğunun altını çiziyor bize.

Uğurlu, önceleri hep sosyal bilimlere ilgi duysa da tam bir sinema aşığıymış. İstanbul’da bir üniversitenin sinema bölümünü kazanmış olmasına rağmen mimari problemler yüzünden gidememiş. Mimari engeller Uğurlu’nun eğitimini kesintiye uğratsa da şimdilerde Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde İşletme Bölümü'nde okuyor. Kendine özgü yaşamı ve iş hayatı ile bir çok başarıya imza atan, çalıştığı firmaya müşteri temsilcisi olarak artı değer katan Uğurlu, iş dünyasında engellilerin hak ettiği yeri almasında önce işverenlere, sonra engellilere sorumluluk düştüğünü belirtiyor.

Okan Uğurlu’nun röportajını okurken herkese; 'Engelliler olarak üretime katılmak için suçlamak ya da beklemek yerine ilk adımı kendimiz atmalıyız ve bizden sonraki engellilerin daha şanslı olmaları için de sorumluluk içinde olmamız gerek' dedirten başarı hikayesi ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1986 doğumluyum ve doğma büyüme İstanbulluyum. Doğuştan Spinal Muscular Atrophy’liyim ve vücudumun büyük bir kısmını kullanmakta zorlanıyorum. İlk ve ortaöğretim serüvenim Beyoğlu’nda geçti. Lisansımı da Anadolu Üniversitesi’nde işletme bölümünde sürdürüyorum. Bunun yanında iş konusunda çeşitli deneyimlerim oldu. Bunlar; DJ’lik, editörlük, halkla ilişkiler, multimedya hizmetleri vb. gibi. Şuanda ise Avea’da müşteri temsilciliği yapmaktayım. Ayrıca ülkemizde pek farkındalığı olmayan ve dünyada tedavisi olmayan hastalıklar sınıfında yer alan Spinal Muscular Atrophy kas hastalığıyla savaşmakta olan hasta ve hasta yakınları tarafından  kurulmuş SMA Grubu Derneği Yönetim Kurulu üyesiyim.

Bize okul yıllarınızdan bahsedebilir misiniz?

Ülkemizdeki her engelli gibi benim de okul yıllarım mücadeleyle geçti. En büyük destekçim annem ve babamdı. Diplomalarımın üzerinde benden önce onların isimleri yazılmalıydı. İlk ve orta okulda şimdiye nazaran vücuduma daha hakimdim ama yine de merdiven inip çıkamadığımdan babam ve annem sırtlarında ya da kucaklarında bir şekilde sınıfıma ulaştırıyorlardı. İlkokulda şanslıydım. Çünkü öğretmenim hep yanımda oldu. Çok anlayışlı bir öğretmenim olduğundan derslere ulaşmak konusunda sıkıntı çekmedim. Buradan teşekkürü borç bilirim sevgili öğretmenim Yüksel Tuna’ya. Fakat ortaokul ve lisede her dersin ayrı bir öğretmeni olduğundan ve farkındalık günümüze göre daha az olduğundan, pek rahat olmadı benim için.

Çocukken olmak istediğiniz veya hayalini kurduğunuz bir meslek var mıydı? Şuanda hayalini kurduğunuz mesleği mi yapıyorsunuz?

Çocukken ya da branş seçme dönemimde sosyal bilimlere ilgi duymuştum. Hala da aynı sevgim ve ilgim devam ediyor. En büyük sevdam sinemadır. ÖSS dönemimde de İstanbul’da bir üniversitenin sinema bölümünü kazanmıştım ama ulaşım probleminden dolayı gidemedim ve mecburen açık öğretim fakültesine giriş yaptım. Öğrenmenin yaşı olmadığını düşünen biriyim. Her insan 7 ya da 70 yaşından bir şeyler öğrenebilir. Şu an yapmakta olduğum işlerimden, multimedya ve telekomünikasyona ilgi duyduğum için çok memnunum. Açıkça söylemek gerekirse konuşmayı sevmeyen iletişim kuramayan bir insanım ama bir operatör şirketinde çalışmaya başladıktan sonra profesyonelce üstlerimden ayrıntılarını öğrendim ve severek çalışmaktayım. Mesai saatleri dışında hala konuşmayı sevmiyorum lakin görev olarak insanlara yardımcı olmak ve çözümler üretmek çok güzel. Hayalini kurduğum biri işi yapmıyor olsam da şuan ki işimi çok seviyorum.

Röportajın devamı için lütfen tıklayınız.

Röportaj: Mehmet Kızıltaş

05.03.11

Değerlendir (7 oy, ortalama 4.43 yıldız)
Yorumlar
TheTurk
Dost..
Madden hiç görüşmemiş olsak da, manen çok yakınımda olan müthiş bir insan. Kültürlü, canayakın, hoşsohbet, devamlı kendini geliştiren, her ortama kolayca adapte olabilen ve kendini sevdiren, devamlı büyüyen bir dost. Yüreğin herşeye yeter. Müthişsin. İyi ki varsın, iyi ki tanıdım seni!!
sgurbey
Sevgili Okan
Hayat mücadelende başarılar diliyorum... Senin ne kadar azimli bir kişi olduğunu biliyorum ve başarılarının devamını temenni ediyorum. Selam ve Sevgilerimle...