Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Kitaplık

Spastik Gözde Kitabını Öz Anneye Değil Kendisini Büyüten Aileye Yazdı

9.5 aylıkken evlatlık edinilen spastik özürlü Gözde Akkılıç, Türkiye'nin engelliler için hálá çok zor bir ülke olduğunu söyledi ve engellilerin hayatın içinde yer almasını istedi. Gözde, öz annesi tarafından doğumdan sonra hastanede terkedildi. 9,5 aylıkken Akkılıç Ailesi tarafından evlat edinildi. O da 17 yaşına gelince bir kitap yazarak onlara teşekkür etti.

 

Spastik engelli olan Gözde Akkılıç, anne ve babalardan engelli çocuklarını sevmelerini ve toplumdan soyutlamamalarını istedi. Bolu'da, 'Özürlüler ve Toplum' konulu bir konferans verip, 'Hayat Gülümsersen Gülümser Sana' adlı kitabını imzalayan Gözde Akkılıç, kitaptan elde edeceği gelirle kendisine engelli bir kardeş edinmek istediğini söyledi.

25 Nisan 1988'de, doğduğu Ankara Dr. Sezai Burak Hastanesi'nde annesi tarafından iki günlükken terk edilen Gözde, Ankara Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından koruma altına alındı. Gözde, 5 Ocak 1989 tarihinde Ankaralı Süheyla ve İhsan Akkılıç çifti tarafından evlatlık edinildi. Emekli Süheyla-İhsan Akkılıç çifti, evlatlık edindikten 15 gün sonra spastik engelli olduğu ortaya çıkan Gözde'yi sevgileriyle hayata bağladı.

Engelli için zor ülke
Yürüyebilmesi için 4.5 yaşındayken ameliyat olan, 17 yıldır rehabilitasyon tedavisi gören Gözde Akkılıç, kendisini sevgiyle büyüten anne ve babasına, 'Hayat Gülümsersen Gülümser Sana' adlı kitabıyla teşekkür etti. 3.5 yıllık bir çalışmanın sonunda yazdığı kitabında kayatını, karşılaştığı zorlukları, anne ve babasının sevgisini, insanlarla ilişkilerini anlatan Gözde Akkılıç, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde (AİBÜ), 'Özürlüler ve Toplum' konulu bir konferans verdi.

Engellileri evlerde saklamayın
Kirami Refia Alemdaroğlu Lisesi ikinci sınıf öğrencisi Gözde Akkılıç, İzzet Baysal Kültür Merkezi'nde yaptığ ıkonuşmaya, AİBÜ Kemal Demir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bülümü öğrencileri, engelli öğrenciler, aileleri ve üniversiteliler katıldı. Türkiye'de engellilerin sorunlarıyla yeterince ilgilenilmediğini belirten Akkılıç şunları söyledi:

'Ailem beni her ortama sokuyor. Bu nedenle ben 'engelli değilim' diyebiliyorum. Oysa ülkemizde engelli insanlar hep saklanıyorlar. Aileleri onları toplumun içine sokmuyor. Lütfen engelli çocuklarınızı toplumdan soyutlamayın. Onları sevin. Onlara 'seni seviyorum' demekten çekinmeyin' dedi. Otobüse bindiğimde, bazı kişiler hálá engelli olduğum için arkamdan konuşuyor. Okuldaki bazı arkadaşlarım da yürüyüşüm nedeniyle benimle dalga geçiyor. Ben bunlara alıştım artık. Çok önemsemiyorum. Çünkü ben sağlıklıyım. Engelli olmam da çok önemli değil.' (DHA)

Değerlendir (2 oy, ortalama 4.00 yıldız)