Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Hasibe Kızıltaş

hasibe@yasadikca.com

Tamamen Karanlık Bir Şehir Turuna ne Dersiniz?

Hasibe Kızıltaş

Şimdi sizlerle muhteşem ve çok etkileyici bir deneyimi paylaşıyorum. Tamamen karanlık ve sıra dışı yaklaşık 70 ila 90 dakika süren ömür boyu hatırlayacağınız bir şehir turuna ne dersiniz?

Bu yolculuğun öyküsü Almanya'da başlıyor. Andreas Heinecke görme engelli bir gençle tanışır önyargılı yaklaştığı meslektaşını yakından tanıdıkça deyimi yerindeyse Andreas'ın gözleri açılmıştır ve arkadaşının neler yapabileceklerine şahit olmuştur. 1995'e başlayan bu macera bugün dünyada 30 ülke 130 şehir ve 7 milyondan fazla ziyaretçi ile unutulmaz bir deneyimi herkese yaşatıyor.

Aslında 'Öğrenmenin tek yolu, karşılaşmaktan geçer' diyen Martin Buber'in sözü bu serginin var olması gerektiğinin bir kanıtı.

Karanlıkta Diyalog; 7 yaş üzeri çocuklar, gençler, anneler, babalar, yaşlılar ve ebeveynleri ile birlikte katılabilen küçük çocukların farkındalıklarını arttıran, sihirli bir değnek gibi tesir eden ve bir iletişim köprüsü niteliğinde olan çok büyük bir sergi.

Evet yanlış okumadınız. Karanlıkta Diyalog İstanbul Gayrettepe Metro İstasyonu'nda nazik ve güler yüzlü çalışanları ile Diyalog Sergi Alanı'nda sizleri karşılıyor. Tamamen karanlıkta  görme engelli olduklarına asla inanamayacağınız rehberler eşliğinde; dokunarak, koklayarak, duyarak, görme dışındaki tüm duyularınızla hissederek İstanbul şehrinin unutulmaz sokaklarını keşfedeceksiniz.

Her detayı düşünülmüş bu sıra dışı gezide bir çok sürpriz sizleri bekliyor. Ayrıca sadece karanlıkta  gezmeyeceksiniz bununla birlikte içinizde var olan potansiyelinizin de farkına varacaksınız. Zorluklarla mücadele gücünüz gelişirken, kendinizle ve çevrenizle ilgili tüm önyargıları sonsuza kadar geride bırakacaksınız. Hayata karşı bakışınızı tamamen değiştirecek olan bu gerçek deneyimi yaşamak için neyi bekliyorsunuz!

Biliyor musunuz?

Karanlıkta Diyalog, 1988'de Almanya'da 'karanlığı ve körlüğü metafor olarak kullanıyorum' diyen Prof. Dr. Andreas Heinecke tarafından oluşturulup hayata geçirildi. Bu eşsiz ve ilham verici deneyim İstanbul'da 3 yenilikçi formatta; deneyimsel sergi, öğrenciler için ve şirketler için atölye çalışmaları şeklinde karşımıza çıkıyor.

Öğrenmek ve deneyimlemek için zaman ve boyut kavramınızın değiştiği dünyanın en büyük 7 bölümden oluşan sergisini İstanbul'da ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için www.dialogistanbul.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

26.06.2014

Değerlendir (2 oy, ortalama 5.00 yıldız)