Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Turizm

Tatlısu Zambak Tatilköyü’nde Engelsiz Turizm Dönemi

Resim : Tatlısu Zambak Tatilköyü Plajı’nda denize girme platformunu tutarak denize giren bedensel engelli bey.

Tatlısu Zambak Tatilköyü’nde engellilere denize girme platformu törenle hizmete girdi. Ataoğlu;   

Tatlısu Belediyesi’nin Kuzey Kıbrıs Turkcell sponsorluğunda Tatlısu Zambak Tatilköyü Plajı’nda inşa ettiği “Engelsiz Denize Girme Platformu” törenle hizmete girdi. Açılışını Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun yaptığı platform, engeli vatandaşların yardım gereksinimi duymadan sahil ve denize ulaşmalarını sağladığı gibi, tesiste sunulan diğer hizmetlerden yararlanmalarına imkan sağlıyor.

Törene, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun yanı sıra Gazimağusa Kaymakamı Dürdane Acı, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü İsmet Yazıcı, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, bazı yetkililerle dernek üyesi engelli vatandaşlar katıldı.

ORÇAN: “HERKES, POTANSİYEL BİR ENGELLİ ADAYI..”

Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, açılışta yaptığı konuşmada, projeyi, herkesin potansiyel bir engelli adayı olduğu düşüncesinden hareketle hayata geçirdiklerini ifade etti. Orçan, bu kapsamda projeye maddi katkı sağlayan Kuzey Kıbrıs Turkcell’e teşekkürlerini sundu.

Orçan, projenin sadece engellilerin rahatça denize ulaşabilmelerini kapsamadığını ayrıca tatil köyündeki diğer de hizmetlerin de engellilere göre düzenlenmesini içerdiğini kaydetti.

YAZICI: “GÜZEL PROJENİN PARÇASI OLMAKTAN ONUR DUYUYORUZ”

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü İsmet Yazıcı ise projeden Tatlısı Belediye Başkanı Hayri Orçan sayesinde haberdar oldukları ve engelli vatandaşların tesis ve denizden yararlanmalarını içeren projeye katkı yapmaktan onur duyduklarını söyledi.

Öncesinde engelli vatandaşların denizden nasıl yararlandığı konusunda en ufak bir bilgi sahibi olmadığı ve platform sayesinde öğrendiğini ifade eden Yazıcı, “Böyle güzel, cennet gibi bir adada herkesin rahatça denize girebileceğini düşünmek anladım ki büyük bir hataymış” dedi.

KİBRİT: “GÖZLERİ DOLDURAN GÜZEL BİR PROJEYLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit de engelli vatandaşların bugün bir kez daha gözleri dolduran güzel bir projeyle karşı karşıya olduklarını belirtti. Kibrit, böylesine anlamlı bir projeyi hayata geçiren Tatlısu Belediyesi ile Kuzey Kıbrıs Turkcell’e şahsı ve engelliler adına teşekkür etti.

Engelli vatandaşların iki yıl öncesine kadar ülkede denize giremediğini kaydeden Kibrit, ilk kez KTBK Komutanlığı’nın açtığı yol ve Lefkoşa Belediyesi’nin yardımlarıyla bunu gerçekleştirebildiklerini söyledi. Kibrit, bugün açılışı yapılan projeyle bunun herhangi bir yardıma gereksinim duymadan tek başlarına yapabilmenin mutluluğunu yaşamakta olduklarını ifade etti.

Dünyada engelli turizmine yönelik büyük bir talep bulunduğuna dikkat çeken Kibrit, Kuzey Kıbrıs turizminin bu kapsamda inanılmaz boyutta bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

ACI: “ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN DA DENİZLERDEN YARARLANABİLMESİ ÖNEMLİ”

Gazimağusa Kaymakamı Dürdane Acı da konuşmasında engelli vatandaşların da diğer vatandaşlar gibi denizlerden yararlanabilmelerinin önemli olduğunu belirterek, bir yakının da engelli olması nedeniyle yaşamakta oldukları sıkıntıları yakından bildiğini söyledi.

Acı, projeyi hayata geçiren Tatlısu Belediyesi ile projeye katkı koyan Kuzey Kıbrıs Turkcell’i kutladı.

ATAOĞLU: “ENGELLİ TURİZMİ BAŞLATILACAK”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da yaptığı konuşmada, turistik tesislere engellilere yönelik gerekli altyapı yatırımları gerçekleştirip, bunun tanıtımı yapıldıktan sonra ülkede ‘Engelli Turizmi’ni başlatacaklarını kaydetti.

Bu kapsamda Tatlısu’da, “Engelsiz Denize Girme Platformu Projesi”ni hayata geçiren Tatlısu Belediyesi ile projeye katkı koyan Kuzey Kıbrıs Turkcell’i kutlayan Ataoğlu, ülkede engelli vatandaşların engellerini kaldırmak gerektiğini vurguladı.

“Engelli vatandaşlarımıza her alanda dilediklerini herhangi bir sıkıntı duymadan, engelli olduklarını farkına varmadan yapabilmelerini sağlamak lazımdır” diyen Ataoğlu, engelsiz günler diledi.

16.08.2016 - starkibris.net

Değerlendir (Henüz oy almamış)