Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Dünya

TİKA İşitme Engelliler İçin Hazırlattığı Sözlükle Meksika'da Bir İlke İmza Attı

Resim : İşitme engelli kişiler ve yöneticiler İşaret Dili Sözlüğünü elinde tutuyor.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Meksika Sosyal Kalkınma Bakanlığı'na bağlı Engelli Bireyler Dayanışma Kurumu (INDEPEDI) işbirliğinde hazırlanan İşaret Dili Sözlüğü, düzenlenen törenle işitme engelli vatandaşlara dağıtıldı.

TİKA, Meksika'da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Meksika Sosyal Kalkınma Bakanlığı'na bağlı Engelli Bireyler Dayanışma Kurumu (INDEPEDI) işbirliğinde hazırlanan İşaret Dili Sözlüğü, düzenlenen törenle işitme engelli vatandaşlara dağıtıldı. INDEPEDI Başkanı Fidel Perez de Leon törende yaptığı konuşmada, "Uzun zamandır işitme engellilerin rüyası olan ve hayata geçirilmeyi bekleyen bu proje için desteklerinden dolayı TİKA'ya şükranlarımı sunuyorum. Meksiko Valisi Miguel ngel Mancera gönderdiği mesajla, TİKA'ya teşekkür ediyorum. 24 Kasım tarihinin ulusal işitme engelliler günü ilan edileceğini ve bu tarihte düzenlenecek törenle sözlüğün daha geniş kitlelere tanıtılacak" dedi.

Meksika'da sadece Meksiko Şehri'nde yaklaşık 70 bin işitme engelli bulunuyor. TİKA'nın desteğiyle ilk aşamada 1000 adet bastırılan sözlük, işitme engellilerin kendi perspektifinden, bölgesel ayrımları da içerecek şekilde hazırlandı. Tüm bu özellikleriyle Meksika'da bir ilk olarak kayda geçti.

30.10.2017 - İHA

Değerlendir (Henüz oy almamış)