Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Mozaik

Tsd 'nin Düzenlediği "Engelsiz Türkiye" Resim Ve Slogan Yarışması Sonuçlandı

Bu yıl 2. düzenlenen ve her yıl geleneksel olan yarışma, engelli olmayan gençlerin engelli insanların yaşamları ile ilgili olarak ne düşündükleri ve fikirlerini en rahat ve pratik nasıl aktarabilecekleri noktasından hareket ederek ortaya çıktı. Birbirinden anlamlı mesajlar içeren ve büyük çekişmeye sahne olan yarışma İstanbul CRR' de düzenlenen özel final gecesiyle 9 başarılı yarışmacıya ödülleri verildi.

 

2004-2005 öğretim yılında "Engelsiz Türkiye" adı altında Türkiye genelinde orta öğretim kurumlarında T.C Milli Eğitim Bakanlığı, Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, Marmara Üniversitesi, Alternatif Kamp ve İBB Özürlüler Merkezi desteği ile resim ve slogan yarışması içerikli projemizin basın toplantısı 28 Ocak 2005 tarihinde 67 kişi katılımı ile Profilo Alışveriş Merkezi'nde gerçekleşmiştir.

Yarışmada 583 orta öğretim kurumu öğrencisi başvurmuş. Yrd. Doç Şebnem Ersoy, Öğr.Gör.Ayla Seyman'dan oluşan değerlendirme komisyonu komisyonu Prof. Dr. Ali Candaş başkanlığında 26.04.2005 tarihinde saat 11,30'da toplanarak çalışmalarına başlamıştır. 211 adet resim şartname koşullarına uymadığı için yarışma dışı tutulmuş, 289 adet resim ise elenmiştir. İlk üç ve ikinci üç olarak toplam 6 resim dereceye girmiş, Marmara Üniversitesi Rektörlüğü onayı ile 3 resim onur ödülü ve şartname kurallarına uymayan fakat afiş ve slogan etkisi nedeni ile 2, toplamda 75 adet resim sergilemeye değer bulunmuştur.

Derece alan öğrenciler:

Birinci Grup

1- Ömer Berkay BERBEROĞLU
Bahçelievler Cumhuriyet Lisesi ANKARA

1989'Ankara doğumlu ve iki kardeşin küçüğü olan Ömer Berkay ortaokuldaki resim hocasının desteği ile resme olan ilgisi artmış ve bununla beraber Ömer Berkay Ankara Barosu, Monami, Vehbi Koç ve Ankara Araştırma Merkezi gibi kurumlardan çeşitli ödüller aldığı gibi derslerinde de üstün başarılı.

2- Ecem ÖZTÜRK
Altınkuyu Anadolu Lisesi YALOVA

1989 Yalova doğumlu olan Ecem iki kardeş, Şehir Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi öğrencisi.
Hobileri, resim yapmak, kitap okumak, patenle kaymak ve bisiklete binmek. Bir yakınının güzel resim yapması nedeni ile resim yapıyor, engelli insanlardan çok etkilendiğini söyleyen Ecem aynı anda açılan iki yarışmadan bu yarışmaya hiç düşünmeden katılmayı tercih etmiş.

3- Hilal KELEŞ
Ahmet Yesevi Süper Lisesi ANKARA

1990 Ankara doğumlu hazırlık sınıfına devam ediyor. 2 kardeş olan Hilal resim yapmayı her zaman sevdim ve seveceğim diyor. İleride ressam yada iç mimar olmak istiyorum. .Resmin hem yapanı hem de bu resme bakanı içinde bulunduğumuz dünyadan soyutlayıp başka bir dünyaya götürdüğünü düşünüyor. Genelde tasarım yapmayı ve içinden geldiği gibi çalışmayı seviyor.

İkinci Grup


1- Cansu DOĞAN
Uzun Mehmet Lisesi ZONGULDAK

1991 Zonguldak doğumlu Cansu Uzun Mehmet Lisesi hazırlık sınıfı öğrencisi. Babası memur, annesi ev hanımı ve bir kardeşi daha var.
Resim yapmaya küçük yaşlardan itibaren meraklı. Önce kopya yaparak resim yapmaya başlamış, bugün ise kendi resimleri ile başarı gösteriyor.

2- Nihal CIVAK
Atatürk Lisesi GİRESUN

Üç çocuklu bir ailenin çoçuğu olarak 1989 yılında Giresun'da doğan Nihâl Cıvak Giresun Atatürk Lisesi 10. sınıf öğrencisi. Resme olan ilgi ve yeteneğini kendi çabaları; öğretmen ve arkadaşlarının desteğiyle sürdürüyor ve sürekli geliştirmeye çalışıyor. Gelecekte de Güzel Sanatlar Akademisi veya resim öğretmenliği okumak en büyük ideali.

3- Bayram YILMAZ
Yunus Emre Lisesi DİYARBAKIR

On dört çocuklu bir ailenin sonuncu çocuğu olarak 1988 yılında Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde dünyaya gelmiş. Diyarbakır Yunus Emre Lisesi son sınıf öğrencisi olan Bayram Yılmaz resme ilgisinin köyün etkisi ve yatılı okulda duyduğu yalnızlığın etkili olduğuna inanıyor.

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü ve İstanbul Çocukları Vakfı Onur Ödülleri

 

1- Halime ŞEN
Ahmet Yesevi Lisesi ANKARA

1990 Ankara doğumlu, Ahmet Yesevi Lisesi Hazırlık sınıfında okuyor. Üç kardeş olan Halime anne ve babasına kendilerini okumaları için fedakarlık gösterdikleri için teşekkür ediyor.
Resim yaparken serbest çalışmaktan ve renklerle oynamaktan hoşlanıyor.
Resim yapmanın insanı dinlendirip, yaratıcılığını geliştirdiğine inanıyor.

2- Fatma KIZILBOĞA
Eyüp Lisesi İSTANBUL

01.01.1990 Bingöl doğumlu Fatma Kızılboğa dört çocuklu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş Eyüp Lisesi 10. sınıf öğrencisi olan Fatma ailesine söz verdiği için çok ders çalışıyor ve kalan tüm zamanını resme ayırıyor. Tek dileği ressam olmak.
Ünlü ressamların resimlerini taklit etmekten hoşlanıyor ve genelde tabiat resimleri çiziyor. Annesini karşısına alıp onu çizmek ise vazgeçemediklerinden.

3- Ahmet KORKMAZ
Eyüp Anadolu Lisesi BURSA

1988 Bursa doğumlu ve Bursa Orhangazi de ikamet ediyor. Üç kardeşi olan Ahmet'in babası fotoğraf sanatçısı. 'Eğitime %100 Destek ' konulu resim yarışmasında Bursa birinciliği ve 'Öğretmenler Günü' konulu yarışmada Bursa ikinciliği var. Resim yapmak ve resim yarışmalarına katılmanın resim alanında yaptığı çalışmalarına katkısı olduğunu söylüyor.

Değerlendir (Henüz oy almamış)