Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Sosyal Sorumluluk

Türk Telekom Grubunun Sosyal Sorumluluk Projeleri 5 Dalda Finalde

Resim : Türk Telekom logo.

Türk Telekom Grubu, engellilere yönelik kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle, PR Daily's Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri'nde beş dalda finale kaldı.

Türk Telekom Grubu açıklamasına göre, engellerin ortadan kaldırılmasına yönelik hayata geçirilen kurumsal sosyal sorumluluk projeleri, uluslararası ödül organizasyonlarında takdir görmeye devam ediyor.

Türk Telekom Grubu'nun, engellilere yönelik söz konusu projeleri son olarak PR Daily's Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri kapsamında beş dalda finale kalma başarısı gösterdi.

Günışığı projesi, "Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi" ve "Farkındalık Kampanyası"; Engelsiz Tivibu ise "Kar Amacı Gütmeyen Ortaklık" ve "Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi" kategorilerinde finale kalırken, Sesli Adımlar projesi de "Kamu İşleri" kategorisinde ödüle aday gösterilen projelerden biri oldu.

"Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi" ve "Farkındalık Kampanyası" dallarında finale kalan Günışığı projesi, yüzde 10'un altında görme kalıntısı veya ışık algısı bulunan çocuklara bu yetilerini fonksiyonel olarak kullandırarak görmeyi öğretiyor.

Günışığı, ilk dönem mezunlarını 2015 yılında verirken, proje kapsamında 100 çocuk, 7 ay gibi kısa bir sürede sahip oldukları görme kalıntılarını kullanmayı öğrendi. Projenin ikinci döneminde 200 çocuk eğitim almaya başlayacak.

"Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi" ve "Kar Amacı Gütmeyen Ortaklık" kategorilerinde finale kalan Engelsiz Tivibu projesi ise iletişim teknolojilerinin sunduğu fırsatları kullanarak bilgiye erişimde herkesin eşit imkanlara sahip olmasına katkı sağlamak amacıyla hayata geçirildi.

Engelsiz Tivibu ile görme engelli kullanıcılar, betimlemeli film klasörü hizmetini kullanarak konuşan TV kumandasıyla rahatça kanal değiştirip, görüntüyü ileri-geri sarabiliyor ve yayını tekrar izleyebiliyor.

Kazananlar bu ay açıklanacak

Türk Telekom Grubu, Sesli Adımlar projesiyle görme engellilerin alışveriş merkezi, hastane, havalimanı gibi kompleks yapılarda kimseye ihtiyaç duymadan bağımsız hareket edebilmelerini sağlıyor.

Görme engelliler, Sesli Adımlar uygulaması sayesinde akıllı telefonları üzerinden konum belirtebiliyor, aradıkları mağaza, sosyal alan, sinema,  çıkış, danışma gibi alanlara sesli yönlendirmeleri takip ederek ulaşabiliyor.

Dünyada kendi alanında ilk defa Türkiye'de gerçekleştirilen bu uygulama, operatörden bağımsız tüm görme engellilerin hizmetine sunuldu. Bugüne kadar toplam 15 bin kişinin indirdiği uygulamanın, çeşitli şehirlerdeki AVM'lere yayılması, havaalanı ve hastane gibi kamusal alanlarda da kullanılması hedefleniyor.

Sesli Adımlar projesi de PR Daily's Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri'nde "Kamu İşleri" kategorisinde yarışacak.

PR Daily's Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri, Lawrence Ragan Communications'ın sahibi olduğu ve halkla ilişkiler, pazarlama, sosyal medya ve medya dünyasından gelişmelerin yer aldığı haber portalı, PR Daily's tarafından organize ediliyor.

Kazananlar ise bu ay içinde açıklanacak.

06.01.2016 - AA

Değerlendir (Henüz oy almamış)