Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Sosyal Sorumluluk

Türkiye Cerebral Palsy'li Çocuklar İçin Yürüyor

Resim : Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı logo.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, CP hakkında toplumda farkındalık yaratmak üzere tasarlanan ve birçok farklı ülkede tüm dünyada uygulanan Steptember kampanyasını bu yıl ikinci kez Türkiye'de hayata geçiriyor.

Dünyada sporculardan sanatçılara, ofis çalışanlarından üniversite öğrencilerine kadar toplumun her kesiminden insanın destek verdiği kampanya ile Cerebral Palsy'li bireylerin hayatında pozitif bir etki yaratmak için 1 ay boyunca takımlar hem spor yapacak hem de bağış toplayacak. Takımlar adım atmaya 2 Eylül 2015'te başlayacaklar.

Steptember projesi 2011 yılında Avustralya'da hayata geçirildi ve 2013 yılına kadar Amerika, İngiltere, Kanada ve Hollanda'ya kadar uzandı. Steptember'a, geçtiğimiz yıl Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı aracılığı ile Türkiye de dâhil oldu. Projeye bu yıl Yeni Zelanda, Polonya, Hindistan ve Singapur da destek verecek. Kampanya tüm ülkeler ile eş zamanlı olarak 02 Eylül'de başlayacak ve 29 Eylül'de sona erecek.

Kampanya boyunca toplanan bağışlar Cerebral Palsy'li bireylerin eğitim ve rehabilitasyonu için kullanılacak. Kampanya kapsamında özellikle günde ortalama 3.000 adım attığı bilinen ofis çalışanları günde 10.000 adım atmaya davet ediliyor. Projenin amacı ofis çalışanlarını daha sağlıklı yaşamaya teşvik ederken, farkındalık yaratmak.

2014 yılında Türkiye en çok bağış toplayan 5. ülke oldu

Türkiye'de Eylül 2014 boyunca süren kampanyada toplam 202 takım yarıştı. Kampanyanın sonunda 1 ayda 711 kişi, 134.404.188 adım atarak 220 bin TL bağış topladı.

Steptember kampanyası, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından bu sene 14. kez düzenlenen Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri'nde 'Sivil Toplum Kuruluşları' kategorisinde ödüle layık görülerek iletişimdeki başarısıyla da fark yarattı.

Steptember'a nasıl katılabilirsiniz?

Steptember'a katılmak için öncelikle www.steptember.org.tr websitesi üzerinden 4 kişilik bir takım kuruluyor. Kayıt olan katılımcılara adımsayar cihaz, kılavuz ve web şifresinden oluşan bir kit gönderiliyor. Adımsayar ile her gün atılan adımlar sayılıyor ve sonuçlar interaktif çalışan web sitesine yükleniyor. Takım üyelerigünde 10 bin adım atarak, gizemli bir dağı tırmanıyor.

Steptember'da, koşarak, bisiklete binerek, pilates yaparak, yüzerek, futbol oynayarak veya dans ederek günlük adım hedefine ulaşabilmek mümkün. Engelli bireylere uygun aktivitelerle birlikte 40'dan fazla aktiviteyi sistem otomatik olarak adıma çevirebiliyor.

Takımlar, kişi başı katılım bedeli olarak 50 TL ve dilerlerse daha fazla bir miktar ödeyerek bağış yapabiliyor.

25.08.2015 - haberler.com

Değerlendir (Henüz oy almamış)