Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Sosyal Sorumluluk

Türkiye’nin İyilik Hareketi ’İhtiyaç Haritası’ Platformu Tanıtıldı

Resim : www.ihtiyacharitasi.org sitesi platformunun kurucu üyeleri Mert Fırat, Elif Kalan, Ali Ercan Özgür, Hazal Dut ve Güler Altınsoy, Yaşar Üniversitesi öğrencileri ile anı fotoğrafı çekerken.

Türkiye’nin 81 ilinden ihtiyaç sahipleriyle destek vermek isteyenleri buluşturan ’İhtiyaç Haritası’ platformunun kurucu üyelerinden ünlü oyuncu Mert Fırat, projeyi İzmir’de Yaşar Üniversitesi öğrencilerine anlattı. Mert Fırat, bir ayda ülkenin dört bir yanından 10 binin üzerinde gönüllü sayısına ulaşan platformun insanlardaki sosyal sorumluluk ve kent kültürü bilincinin yaygınlaşması amacıyla kurulduğunu, gençleri de bu bilince dahil olmaya davet etti.

www.ihtiyacharitasi.org sitesi üzerinden çalışmalarını sürdüren platformunun kurucu üyeleri Mert Fırat, Elif Kalan, Ali Ercan Özgür, Hazal Dut ve Güler Altınsoy Yaşar Üniversitesi’ne konuk oldu. Türkiye’de şehirlerin hatta mahallelerin ihtiyaçlarını belirlemek, bu ihtiyaçları harita tabanlı web sitesi üzerinden toplamak ve bu ihtiyaçların kişiler, kurum veya kuruluşlar tarafından karşılanmasını sağlamak amacıyla kurulan platformun kriz anlarında da vatandaşın yanında olabileceğini belirten ünlü Oyuncu ve Senarist Mert Fırat, Van depremi örneğini gösterdi. Yardımların ancak doğru koordinasyonlarla amacına ulaşabileceğini anlatan Fırat, "Van depremi yaşandığında bölgeye binlerce kişinin gıda ve giyecek yardımı gitti. Ancak durum iyi yönetilmediği için yardımlar lojistik olarak doğru yerlere ulaştırılamadı. Doğru yönlendirme olsaydı ve mahalle mahalle ihtiyaçlar bilinebilseydi özellikle bazı gıda yardımları da heba olmayacaktı. Dolayısıyla İhtiyaç Haritası platformunun bir diğer amacı da kriz anlarında yardımların doğru yerlere ve kişilere ulaştırılmasını sağlamak" dedi.

13 yaşından bu yana sosyal sorumluluk projeleri içinde yer aldığını anlatan Mert Fırat, gençleri de bu bilince dahil olmaya davet etti. Sivil toplum kuruluşlarına da destekçi sağlamayı amaçladıklarını belirten ünlü oyuncu bu sayede AKUT, TEGV gibi yardım derneklerine de katkı verdiklerini söyledi. Fırat, "Platformumuz maddi yardım veya burs yardımı kabul etmiyor. Ancak bir referans noktası haline gelerek bize gelen bu maddi yardımları çeşitli derneklere yönlendirmeyi hedefledik" dedi.

Dört kişilik bir ekiple yola çıkarak bir ay gibi kısa bir sürede 10 bin kişiye aşkın gönüllüye ulaştıklarını, bu süre içinde 3 bin 500 ihtiyaç talebi girildiğini ve bunların yaklaşık 2 bin 500’ünün karşılandığını belirten Elif Kalan ise "İhtiyaç Haritasının yapılan yardımları ve istenilen talepleri aynı anda koordineli bir şekilde gösterme özelliği var. İnsanlar önce kendi mahallelerinden başlayarak Türkiye’nin nerelerinde ihtiyaç sahibi insan var bunları kolayca görebilecek. Böylece yardımlarını istedikleri an gönderebilecekler. Çalıştığınız okulun eğitim materyali, teknolojik altyapı ihtiyaçları, çeşitli kitaplar, engelli bireyler yönelik akülü sandalye, engelli rampası gibi ihtiyaçlar, sokak hayvanlarına yönelik mama veya veteriner desteği, giyim eşyası, müzik aletlerinin temin edilmesinin yanı sıra çeşitli projelerde gönüllü ihtiyacının giderilmesi için yardım talebinde bulunabilir veya bağışta bulunabilirsiniz" diye konuştu.

13.11.2015 - DHA

Değerlendir (Henüz oy almamış)