Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Hasibe Kızıltaş

hasibe@yasadikca.com

Ülkemizde Özel Eğitim'e Profesyonel Bakış Açısı

Hasibe Kızıltaş

Farklı gelişen çocuklarımızın eğitimi ile ilgili atılan adımlar arasında devlet kontrolünde açılan okul ve merkezlerin sayısı gittikçe artıyor. Ancak bu okul ve merkezlerin donanım ve eğitim yönüyle eksiksiz olup olmadığı ya da personelinin nitelikli olup olmadığı yönünde denetimleri de sürüyor.

Eğitim bilimlerinde üniversite de yetişen özel eğitimcilerin sayısı özel eğitim alanında gerçekleşen yenilik ve gelişimleri takip edebilecek kadar yeterli sayıya sahip mi bir bakalım. Ülkemizde eğitim-öğretim alan 300 bin özel çocuk var. Özel eğitim alanında çalışan öğretmen sayısı ise 11 bin. İçlerinden çoğu özel eğitim mezunu değil. Yapılan hesaplamalara göre öğretmen ihtiyacı çok fazla çünkü her sınıfta 2 öğretmen olması gerekiyor. Ayrıca öğretmenlerin diğer bilimlerle de işbirliği kısıtlı olmaması gerekiyor. İlköğrretim okullarında da özel eğitim öğretmeninin yer alması gerektiğini de dikkate alır isek öğrenme güçlüğü çeken çocukların eğitimi için de sayının devasa boyutlara ulaştığını gözlemliyoruz.

Öğretim Üyesi Eksikliği

Özel eğitimcilere bu kadar ihtiyaç doğması nedeniyle özel eğtimde yüksek lisans programları alan dışı lisans mezunu olan öğrencileri kabul ediyor. Bilimsel hazırlık sınıfı ile programa alan dışı katılan öğrenci uzman öğretmen yetiştirme programı ile ihtiyacın karşılanmasında önemli bir adımı teşkil ediyor. Bununla birlikte üniversitelerde özel eğitim alanında akademik kadroların eksikliğinin olması ve yetişen son 25 yıl ve üzeri hizmetini tamamlamış olan nitelikli akademisyenlerin emekli olması alanda ki öğretim üyelerinin de yetersiz kaldığını gözler önüne seriyor.

Özel eğitim alanında yer alan bölümler;

Zihin engelliler öğretmenliği, İşitme engelliler öğretmenliği, Görme engelliler öğretmenliği, çoklu engelliler ve Üstün  yetenekliler öğretmenliği programlarının yer aldığı üniversiteler ve yüksek lisans programlarına bakılacak olursa akademisyen eksikliği nedeniyle bu sayıların yeterli sayıya ulaşamadığını çok net görüyoruz.

Neden Akademik Personel

Özel eğitimde zihinsel engelliler ve serebral palsili çocukların yanı sıra gelişim geriliği, asperger sendromu, kromozon anormalleri, hiperaktivite gruplarına yönelik eğitimler veren özel eğitim kurumlarının ihtiyacı olan nitelikli öğretmenlerin yetiştirilmesi ile başta özbakım becerileri kazandırılan engellilerin davranış gelimleri ile sosyal hayata ve iş hayatına kazandırılmasında akademik personele ihtiyaç vardır. Bununla birlikte özel eğitim alanında yer alan diğer bölümler için de aynı ihtiyaç söz konusudur.

RAM'lar

Rehberlik ve Araştırma Merkezleri ile ilgili bir çok yeni düzenlemeler getiriliyor. Peki alandaki yeni ve en güncel gelişmelerden ne kadar faydalanabiliyorlar? Dünya'da ki uygulama ve testlerin ne kadarı güncel? Alandaki gelişmeleri en iyi takip edebilecek olan akademisyenlerin eksikliği RAM'lara da yansıyor.

Son 15 yılda hem eğitim alabilen özel gereksinimli öğrenci sayısı hem de okul sayısı arttı. 1999’da 38 bin 719 özel gereksinimli çocuk eğitim kaynaştırma eğitimi alıyorken bu sayı 2014’te 173 bine ulaştı. Özel gereksinimlerine göre yapılması zorunlu olan ‘bireysel eğitim’ planı pek çok okulda uygulanamıyor. Engellilere eğitim verecek 11 bin öğretmene ihtiyaç var. Oysa her yıl üniversitelerden sadece 1300 öğretmen mezun oluyor. Sorun; öğretmen yetiştirecek üniversitelerdeki akademisyen eksiğinden başlıyor.

Özel Eğitim alanında öğretmen yetiştirilmesine katkı sağlayacak olan üniversite ve yüksek lisans kontenjanlarında sayı artırımına gidilmesi ve başta devlet ve özel üniversitelerin gerekli adımların atılmasında üniversitelerdeki akademisyenler girişimde bulunmalı. Özellikle kadroları açıp sonra öğrenci alalım dememeli ve üniversiteler bu konuda ciddi sorumluluk alarak adım atmalı.

02.06.2014

Değerlendir (5 oy, ortalama 5.00 yıldız)