Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Saime Toptan

Uluslararası Seminer

Saime Toptan

Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (ÖZEV) 22 Haziran 2012’de Avrupa Birliği’nin Hayat Boyu Öğrenme  (Leonardo da Vinci) Programı Kapsamında Çok Taraflı Yenilik   Transferi Projesi  çerçevesinde engellilerle ilgili İş Piyasasına Yönelik Meslekler konulu ve  İtalya’daki deneyimlerin paylaşılması,  bu  yaklaşımın Yunanistan ile Türkiye’ye transferinin gerçekleştirilmesi amaçlı  seminer düzenlemiştir.  İtalya ve Yunanistan’daki engelli bireylerin iş piyasasına katılımlarının arttırılmasına ilişkin çalışmalar konuşmacılar Elisabetta  Boffo, Rossana Tempesta, İrini Kagiampini ve Maria Loukoumin tarafından anlatıldıktan sonra  Sayın Carlo Lepri 25 yıl önce İtalya’da engelli istihdamının yasak olduğunu şimdi engellilerin sosyal yaşamda, iş yaşamında yerlerini almaya başladığını belirtti.  Yasa ve uluslararası sözleşmelere uygun adımların atıldığını  ifade ederek konuşmasını ünlü bir sosyoloğun sözüyle tamamladı.  “Bir köprünün gücü en zayıf ayağı ile ölçülür, bir toplumun gücü de dezavantajlı vatandaşlarının yaşam standardı ile…”

İş hayatı, yaşamımızın önemli bölümlerinden  biridir. Çalışmak, üretmek ve karşılığında kazanmak, ihtiyaçlarımızı karşılamak kişiliğimizi geliştiren yaşam aktiviteleridir. Bu nedenle ulusal ve uluslararası yasalarla teminat altına alınmıştır. Engelliler için çalışma hayatına hak eksenli bakış açısı ile yaklaşmalıyız. Yasalarda yetersizliği olanlar için devletin özel önlemler alacağı belirtiliyor. İmzalayarak iç hukukumuz haline getirdiğimiz Avrupa Sosyal Şartı ve Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nde engellilerin toplumsal hayatta bağımsız olma, sosyal bütünleşme ve katılma hakları olduğu ifade ediliyor.  Ayrımsız olarak, yönlendirme, eğitim ve meslek eğitimi için önlem almak herkesin çalışma ortamında engellilerin çalışabildiği fiziksel ve teknik şartları hazırlamak, engellere göre güvenli istihdam türleri yaratmak bu konuda işverenleri bilgilendirmek ve özendirmek gerek iş ortamı gerekse sosyal ortamlarda boş zaman değerlendirmeyi hedefleyen önlemler yolu ile toplumla tam olarak bütünleşmelerini sağlamak yönetenlerin hak eksenli bakış yollarıdır.

Tüm dünyada engelliler halen  çalışma hayatı ile ilgili olarak ayrımcı uygulamalarla baş etmeye çalışıyor. Özellikle zihinsel engelli bireylerin çalışma alanları ve bu konuda yönlendirme, akademik ve mesleki eğitim şartlarında önemli sorunları var. Leonardo da Vinci Programı kapsamında  İş Piyasasına Yönelik Meslekler Projesi ile zihinsel engelli bireylerin iş piyasasına katılımlarının arttırılması önemli bir hedeftir. 5378 sayılı yasanın 12 ve 13. Maddesinde engel türlerini dikkate alan iş ve meslek analizleri yapılmak suretiyle iş becerilerinin geliştirilmesi için gereken tedbirlerin alınacağı belirtildiğine göre zihinsel engelli bireyler için iş yerlerinde hangi tür işler olduğunun belirlenmesi ve mesleki eğitimin buna göre  yönlendirilmesi gerekmektedir. İtalya ve Yunanistan’dan gelen konukların  sunum yaptığı  ve deneyimlerini paylaştığı bu seminer  bu nedenle önemlidir. Gerek deneyimlerini paylaşan konuklarımıza gerekse semineri düzenleyen Türkiye Özürlüler Eğitim  ve Dayanışma Vakfı (ÖZEV)   Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Başer ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu paylaşım Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili birimleri ve değerli yöneticileri tarafından da izleniyor. Seminer sonuçlarının en kısa zamanda engellilerimizin iş hayatında olumlu gelişmeler sağlayacağına inanıyoruz. Bu duygularla başta toplantıya katılan değerli yöneticilere, sivil sivil toplum örgütlerinin değerli temsilcilerine, üniversite öğretim üyelerine, İtalya ve Yunanistan’dan gelen konuklarımıza ÖZEV adına teşekkür ederiz.

22.06.12

Değerlendir (Henüz oy almamış)