Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Ali Haydar Koyun

alihaydarkoyun@hotmail.com

Unutmayın ki Bir Gün Yaşlanacaksınız…

Ali Haydar Koyun

Şanlıurfa Belediyesi tarafından görme engellilerin kimsenin yardımı olmadan trafikte daha rahat hareket etmelerini sağlamak amacıyla trafik ışıklarına sesli sinyalizasyon takıldığını, ancak esnafın rahatsız olması nedeniyle söküldüğünü birçok medya haberlerinde üzülerek okudum.

Üzülmemin nedeni bundan 6 – 7 yıl kadar önce benzer olayı bizler de Malatya’da yaşamıştık. Eminim birçok şehirde de yaşanmış ya da yaşanıyordur. Yıllar önce yaşadığımız olayın benzerlerinin halen yaşanıyor olması ayrı bir üzüntü nedenim.

Malatya’da yıllar önce görme engelliler için trafik ışıklarında sesli sinyalizasyon takılsın diye defalarca belediyeye müracaat etmiş ve sonunda belediye binası, İnönü Kapalı Çarşısı ve Ziraat Bankası önündeki trafik ışıklarına sesli sinyalizasyonun takılmasını sağlamıştık.

Bir başlangıç olarak üç yerde de olsa sesli sinyalizasyon takılmasını sağladık diye tam sevineceğimiz zaman üzüntülü haberi aldık.

Büyük uğraşlarla takılmasını sağladığımız sesli sinyalizasyonlar çalışmamaya başladı. Sebebi ise kapatılmıştı.

Bu olayı gerek katıldığımız toplantılarda gerekse de medyada dile getirerek yapılan olayın yanlış olduğunu hangi gerekçe ile sinyalizasyonun iptal edildiğini belirterek, “Bir görme engellinin yaşayacağı trafik kazasının tek sorumlusu belediye başkanı ve bu konuyla ilgili görevli olan yetkililerdir” dedik.

Bu sözlerimiz üzerine bir gün belediyeden bir yetkili kişi aradı ve “Belediyenin karşısında ki bir esnaf (hangi esnaf olduğunu da söyledi) sinyalizasyon sesinden rahatsız olduğunu belirten başvurusu sonrası kapatıldı. Benim de gücüm üstlerime yetmediğinden bir şey yapamıyorum. Siz söylediğiniz her şeyde haklısınız.” dedi.

Haberi okuduğumda geçmişte yaşadığımız olay gözlerimin önünde canlandı. Aradan kaç yıl geçerse geçsin insanlar bu konularda eğitimli ve bilinçli olmadıkça bunun gibi olayları daha çok yaşarız ve benzer haberleri de okuyup izlemeye devam ederiz.

Görme engellilerin hiç kimseden yardım istemeden güvenli ve özgürce trafikte daha rahat hareket edebilmelerini sağlamak amacıyla trafik ışıklarına takılan sesli sinyalizasyon uygulamasından bir veya birkaç kişinin rahatsız olması nedeniyle şikâyet etmesi üzerine iptal edilmesine de hala bir anlam veremiyorum.

Anlam veremediğim nokta ufak bir sesten dolayı rahatsız olduğunu belirterek şikâyetçi olan vatandaşların trafik akışından kaynaklanan binlerce aracın çıkardığı sesten nasıl olurda rahatsız olmazlar? Şikâyet olarak ortaya sürdükleri gerekçe bana hiç mantıklı gelmedi. Bundan sonra da gelmeyecektir.

Şikâyetin altında yatan asıl neden engelli öğrenci istemem, engelli komşu istemem, engelli çalışan istemem, engelli gelin/damat istemem vb. çağ dışı zihniyetin ve düşüncenin yatmasıdır bence.

Diğer bir anlam veremediğim nokta ise; Birkaç kişinin dışı bir şikâyetini dikkate alan belediye başkanları ve diğer belediye yetkilileri binlerce engellinin sağlığını ve güvenliğini ilgilendiren ve yasalarla da yapılması zorunlu olan uygulamayı iptal ettirmeleri. Hem yasal olarak ayrımcılığı ortadan kaldırmak, erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik uygulamalarında ki olmazsa olmaz bir süreçten vaz geçerken hiç mi akıllarına görme engelliler, az görenler ve yaşlılar gelmez? Dah abir çok gerekçeden dolayı bu olaylara hiç mi hiç anlam veremiyorum.

Yasaları uygulamakla mükellef olan belediye başkanları ile belediye görevlileri nedense konu engellileri ilgilendiren konulara gelince yasaların verdiği görevleri görmezden gelerek uygulamıyorlar. Yaptıkları ise genelde yüzeysel, standartlara uymayan, kullanışsız ve sağlıksız düzenlemelerdir.

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Malatya Şubesi olarak faaliyette bulunduğumuz vakitlerde defalarca yazılı ve sözlü olarak bu konularda çözüm talebinde bulunmamıza rağmen o dönemde ki yetkililer tarafından nedense hep geçiştirildi. Yaptıkları iki üç sinyalizasyonu da bir esnaf ve vatandaşın şikâyeti üzerine iptal ettiler. Dernek olarak bu konunun peşini bırakmadık, katıldığımız her toplantıda, her medya açıklamasında dile getirdik ve tekrar sinyalizasyonların aktif hale gelmesini de sağladık. Bununla da yetinmeyerek başkan yardımcısı olan arkadaşımız şikâyette bulunan esnaf vatandaşın yanına gidip kendisi ile görüşmüş ve en son sözü “Sizin de bir gün engelli olmayacağınızın garantisini verebilir misiniz?” olmuştu.

Sözün özü bir kez daha bende buradan bu tür düşüncede ve fikirde olanlara seslenmek istiyorum, “Trafik ve iş kazaları, doğum öncesi ve sonrası yapılan yanlış uygulamalar, yanlış tedaviler, terör olayları, savaşlar, doğal afetler, çevre kirliliği vb gibi nedenler sonucunda engelli olmayabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bir gün yaşlanacaksınız. Yaşlandığınızda sizde bir engelli olacaksınız. Çünkü yaşlılıkta bir tür engelliliktir.” 

27.07.2015

Değerlendir (Henüz oy almamış)