Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Sosyal Sorumluluk

Vodafone 38. İstanbul Maratonu ile 169 Engelli Özgürlüğe Kavuştu

Resim : Vodafone 38. İstanbul Maratonu’na Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği üyeleri ile katılan katılımcılar.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin ‘Yol Arkadaşım Olur musun?’ sloganıyla Vodafone 38. İstanbul Maratonu’nda topladığı bağışlarla alınan 169 akülü tekerlekli sandalye ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

7 bin 500 sandalye

TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş, kampanyadan elde edilen 556 bin liralık gelir sayesinde 169 akülü tekerlekli sandalye alındığını belirterek; “Akülü sandalye bizler için özgürlük anlamına geliyor. 33 yıldır tekerlekli sandalye kullanıyorum. 2005’te başladığımız kampanyalar sayesinde, bugüne kadar 81 ilde, 7 bin 500’ün üzerinde akülü sandalye dağıttık. Halkımız duyarlı olursa tüm engeller aşarız” dedi.

Törende dikkatimizi çeken isimlerden 12 yaşındaki Spina Bifida hastası Furkan Bulat ise ailesi ile TOFD merkezine gelen miniklerden. Furkan’ın yüzündeki ifade yaşadığı mutluluğu anlatmaya yetiyordu. Babası tekstil işçisi olan Furkan, kumandalı yeni sandalyesini öğrenmeye çalışırken sürekli gülüyordu. Furkan mutluluğunu şu sözlerle tarif etti: “5.sınıf öğrencisiyim. Akülü sandalye en büyük hayalimdi. Kumanda ile istediğim yere gidebileceğim. Gerçi oturduğumuz mahallede kaldırımlar, yollar bizim için büyük sıkıntı. Akülü sandalyeyi kullanacak sokağımız yok.”

 ‘Tüm çocukların olsun’

Törene katılan doğuştan omurilik felçli 9 yaşındaki Ebrar Avşar ise utangaç tavırlarla etrafa neşe saçan miniklerden biri olarak dikkatimizi çekti. “Çok mutluyum” diyen minik Ebrar, akülü sandalyesini keşfetmeye çalışırken; “Artık daha kolay okula gideceğim. Yürüyemeyen tüm çocukların sandalyesi akülü olsun” dedi.

‘Eşimi kontrol edeceğim’

Törene katılan ihtiyaç sahiplerinin mutluluğu ise adeta gözlerine yansıdı. Onlardan biri de 28 yaşındaki 13 yıllık evli Safiye Akça’ydı. Duygularını özetlerken yaptığı esprilerle çevresine neşe saçan Akça, “Doğuştan kas hastası olduğum için 10 yaşından bu yana ağrılarla yaşıyorum. 1.5 yıldır tekerlekli sandalyede hayatımı sürdürüyorum. Eşim bir süper market zincirinde kasiyerlik yapıyor. Kol kaslarım güçlü olmadığı için tek başıma manuel sandalye ile hareket edemiyordum. Hiçbir işimi yalnız yapamaz haldeyken, artık tek başıma dışarı çıkıp ihtiyaçlarımı karşılayacağım. Şu an o kadar mutluyum ki. Siz, bu mutluluğun ne demek olduğunu anlayamazsınız. Kendi başıma arkadaşlarımı ziyaret edeceğim. Bakkala bile kendim gidebileceğim. Hatta eşimin iş yerine gidip, arada kendisini kontrol etmek istiyorum” diye konuştu.

23.12.2016 – Milliyet

Değerlendir (Henüz oy almamış)