Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Filiz Tosyalı

filiztosyali@yahoo.com | www.filizinkalemi.blogspot.com

Yabancı Dil Öğrenmek

Filiz Tosyalı

Artık yabancı dil öğrenmek sorun değil. Ne ekonomik bir güç ne de zaman gerektiriyor. Bütün gün işinizin başında olup eve dönüşünüzde sadece dinlenmek isteyebilirsiniz. Ama öğrenerek dinlenmek yapabileceğiniz en güzel şeydir. Hem bilinciniz güçlenir, hem de yaşamınıza yeni bir şeyler eklenir.  Şu anda Amerika’da ilk kez uygulanan, resmi olarak desteklenen on-line bir eğitimin içinde olmam nedeniyle bunun keyfini size anlatmak isterim. Belki sizler de bu olanaklardan yararlanmak istersiniz. Gelecekte bir gün bu program da, bu gün önereceğim, on-line programlar gibi size önereceklerim arasında olacak. Ama öncelikle ilk döneminin atlatılması gerekir. Öğrenmeyi kolaylaştıran sistemde haftalık on-line buluşmalar da yer alıyor. Sorularınızı yöneltip, eksiklerini tamamlayabiliyorsunuz.

Her gün biraz da olsa dil öğrenmeye zaman ayırabilirseniz yaşamınıza çok farklı bir şeyler katmış olursunuz. Bir de yabancı dilinizi işinizde kullanabileceğinizi, mesleğinizde ilerlemenize destek olacağını, seyahatlerinizde sizi eğlendireceğini zihninizi geliştireceğini düşündüğünüzde daha da zevkle bu yolda ilerlersiniz. Yabancı dil insanın yaşamında yeni bir uzuv gibi algılanabilir.

Öğrenmeyi Kolaylaştırma Sistemi

Öğrenme metotlarında acele etmemek gerekir,  öğrenilenlerin zihne yerleşmesi için bir süre vardır. Bu sürede yapılması gereken tekrarlardır. Tekrarları tamamlamadan bir anda ardı ardına yeni bilgileri yüklemek hiç doğru olmaz. Hiçbir beyin bu tür bir yüklemede başarıyı yakalatmaz. Önce konu bir gözden geçirilir.  Bir sonraki gün tekrar gözden geçirilir,  birkaç gün sonra; bütün o ana kadar öğrendikleriniz tekrar edilerek yola devam edilir.  Ayda bir kez de kendinize bir kez daha okuma, anlama ve kavrama süresi vermelisiniz. Okuyarak, şarkı dinleyerek, film izleyerek,   oyunlar oynayarak daha da kalıcı ve farklı bilgileri ekleyebilirsiniz. Her yaş grubu için uygun olan öğrenme şekli yaşlılıkta da büyük yarar sağlar.

Nerelerden Yararlanabilirsiniz?

Birkaç örnek vermek uygun olur. UsingEnglish.com: İngilizceyi ikinci bir dil olarak öğrenmek isteyenler için dilbilgisi sözlüğü, çalışma sayfaları ve makalelere ulaşabileceğiniz, aynı zamanda forumlara ulaşabileceğiniz bir site. EverythingESLDers planlarını, İngilizce kaynakları ve İngilizce öğrenirken işinize yarayacak ipuçları konusunda harika bir site. Colorin ColoradoAnasınıfı ve 3. Sınıf İngilizce derslerinde kullanılabilecek kaynaklar olduğu gibi, lise ders programına da uyarlanabilecek etkinliklerin olduğu farklı ve yararlı bir site. Preschool English Language LearnersIllinois eyaleti tarafından geliştirilen ve İngilizce öğretmenleri için dergi, kitap, gazete ve çeşitli kaynakların olduğu bir site.  ManyThingsİngilizceyi ikinci dil olarak daha iyi kavramak adına sınavlar, kelime oyunları ve bulmacaları bulacağınız bir site. ESL BasicsÖğrenci ve öğretmenler için ücretsiz İngilizce videoları bulabileceğiniz bir site.  Bunlar sadece bu eğitimi veren birkaç site, daha onlarcası sizin için hazır. BBC sayfasında Türkçe bölümünü bulup, İngilizce Öğrenme başlığından bütün öğrenme basamaklarına ulaşabilirsiniz.  BU sayfada bulacağınız, Wordmaster sizin için tam bir eğlence olacak.  Kalıp cümlelerden yola çıkarak İngilizcenizi geliştirmek, sizi rahatlıkla konuşturacağı için faydalı bir metot olarak kabul edilebilir. Bu güne kadar öğrenemediğinizi aklınıza hiç getirmeyin. Bir hafta deneyerek başlayın bana hak vereceksiniz.

02.08.2014

Değerlendir (Henüz oy almamış)
Yorumlar
sgurbey
Teşekkürler
Merhaba Filiz Hanım, iyi bir yazar iyi bir okuyucudur denir bilirsiniz; bu anlamda burada ve başka yazdığım yerlerde yazan diğer yazar arkadaşlarımın da yazılarını keyifle okuyorum. Yazılarınızı beğeni ile takip ediyorum. Yabancı dil konusunda verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkürler. Başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler