Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Filiz Tosyalı

filiztosyali@yahoo.com | www.filizinkalemi.blogspot.com

Yaşlıların Çok İşe Yaradığı Mağazalar

Filiz Tosyalı

At yenisini al düşüncesiyle pek çok işe yarar eşyamızı çöpe atıyoruz. Hem bütçemize hem de ekonomiye zarar veriyoruz.  Yeniliği eve taşımak, yaşama sokmak isterken, bazı kişiler ekonominin canlanacağını düşünüyorlar.  Ne yazık ki bu yolu seçtiğimizde kocaman bir çöplüğümüz oluyor. Eşyalarımız arasında boğulup gidiyoruz. Çöplüğümüze de hizmet etmeye başlıyoruz. Belki kullanırım düşüncesiyle saklanan eşyalar;  bazen tamir edilir düşüncesiyle,  bazen de şimdilik dursun düşüncesiyle gelecekte işe yaramak üzere bekletiliyor. Onun da tuzunu almak, onu da bir yerlere yerleştirmek gerekiyor. Evimizde rahat bir düzen kurmak istiyorsak, her yeni gelen eşyanın yerine birini elden çıkarmak gerekir.  Bir depoya dönüştürmeden evimizi düzenlemeliyiz. Belki de başka bir evde başka bir yaşamın içinde onu bekleyen birileri vardır. Mutfak tencerelerle, salon aksesuarlarla dolup taşıyor. Bir de onları temizlemek için ayırdığımız zamanı düşünürsek ömrümüzden pek çok saati bu işlere veriyoruz.

Saklama huyumuz iyi bir alışkanlık gibi görünse de, hini hacet lafını bir yaşam felsefesi kabul edip, eskiyi atmamak doğru bir davranış olarak değerlendirilmemeli. Bazen çok yeni bir giysimizden, aksesuarımızdan usanabiliyoruz. Yerine bir başkasını yerleştirirken yapmamız gereken şey eski olanı elimizden çıkarmak. Bunun için yapılacak en güzel şey; bir süre özel bir yerde bekletmek olabilir. O zaman içinde kullanmadığımız, ihtiyaç duymadığımız her neyse onu ihtiyacı olan birine vermek, ya da satmak iyi bir çözüm.

İkinci el eşya satan, giyecek ve elektronik depolayan Thriff Shopları gezerken aklımdan bunlar geçiyordu. Böyle bir mağazaya girdiğiniz zaman bazen hiç kullanılmamış eşyalar da bulabiliyorsunuz, bunlar büyük mağazalarından gelen eşyalar, bazen etiketleri yanlış basılmış, bazen de rengini seçen kimse olmamış. Nedeni ne olursa olsun, bir kez giyilip bırakılan çok pahalı gece giysileri, smokinler, gelinlikler; dudak uçurtacak kadar güzel görünüyorlar. Bunları alan kişiler son derece mutlu oluyorlar. Her askıda bir öykü olduğu o kadar belli oluyor ki, hayrete düşüp, niçin elden çıkarıldığını anlayamayacağınız yemek takımları, lambalar, sehpalar başka bir evi süslemek için bekliyor. Hiç fazla eşyayı depomuzda bekletmeden benzeri kurumlara verme alışkanlığı edinsek ne kadar güzel bir hizmet yapmış oluruz. Thriff Shoplardan elde edilen kar da aynen bu şekilde değerlendiriliyor, ihtiyacı olan kurumlardan birine veriliyor. Bizde de benzer mağazalar açılsa, halk bu mağazalara girme alışkanlığı edinse ne güzel olur.   Mağazalar eğitime hizmet verse, kadın sığınma evlerinin geliri buralardan karşılansa…

Ürünleri satışa sunan, mağazanın kasasında oturan,  mağazada çalışan çok yaşlı kişiler. Az da olsa bir gelir elde ederek kendilerinin işe yaradığını görüyorlar.  Bunamaktan, sıkılmaktan, yaşlılıkları nedeniyle başlarına gelen hastalıkları düşünmekten kurtuluyorlar. Mağazanın hazırlanması, temizlenmesi,  tamir edilmesiyle fiyatlandırılması; gerçek bir istihdam gerektiriyor.  Özel servisleri bile var. Dönüşümlü olarak çalışan emekli ve yaşlı insanlar evlerinden çıkmak için bir neden buluyorlar ve hayata başka bir açıdan bakıyorlar. Belki bizde de bu tür mağazaların olduğunu söyleyebilirsiniz, ama bizde;  her şehirde, her caddede rastlamak mümkün değil. Özellikle koca Amerika’nın hemen hemen her caddesinde böylesine özenle düzenlenmiş mağazalara rastlayabilirsiniz. Çoğu zaman ikinci el olduğunu anlamadan gezen (tıpkı benim gibi) birilerine de rastlayabilirsiniz. Sizin için ilginçtir veya değildir ama ben bu mağazalardan Beverly Hills civarlarında birini gezerken alışveriş eden Türklere rastladım. O kadar mutlulardı ki, hem markalı hem de son derece ucuz bavul ellerinde alışverişlerini yapmış, kasadan ödeme yapmaya çalışıyorlardı. Seksen beş yaşındaki yaşlı kadın, o mağazanın kasasında oturuyor, müşteriye hizmet ediyordu.

16.02.2016

Değerlendir (Henüz oy almamış)