DünyaKültür Sanat

ABD’li Şarkıcı Lizzo ‘Engelli Ayrımcılığı’ Tepkilerinden Sonra Şarkı Sözlerini Değiştirdi

‘Grrrls’ adlı yeni şarkısında engelli ayrımcılığı yaptığı sebebiyle eleştiri oklarının hedefinde olan dünyaca ünlü rap müzik sanatçısı Lizzo, şarkı sözlerinden tepki toplayan kelimeyi çıkararak geçtiğimiz hafta çıkan single çalışmasını yeniden yayınladı.

Gerçek adı Melissa Viviane Jefferson olan ABD’li rapçi Lizzo, son yayınladığı ‘Grrrls’ adlı parçayı müzikseverlerin beğenisine sundu. Ancak şarkının içerisinde geçen bir kelime nedeniyle büyük tepki toplayan ünlü sanatçı, sözleri değiştirmek zorunda kaldı.

Parçanın ilk yayınlanan versiyonunda, kas iskelet sistemi hastalığı olarak tanımlanan serebral palsinin (beyin felci) alt türü spastik diplejiye yönelik küçümseyici bir dil içeren ‘spazz’ kelimesi bulunuyordu. Bu kelime özellikle 90’lı yılların filmlerinde hakaret etmek amacıyla kullanılıyordu. Spastik kelimesinden türetilen kelime zamanla engelli ayrımcılığı (ableizm) içeren küçümseyici bir terim olarak kabul edildi.

34 yaşındaki ünlü yıldız sosyal medya platformu Instagram’da yaptığı açıklamada, “Asla aşağılayıcı bir dili teşvik etmek istemiyorum” dedi ve ekledi: “ABD’de kilolu ve siyah bir kadın olarak, bana karşı çok kırıcı sözler kullanıldı. Bu sebeple kelimelerin sahip olabileceği gücü anlıyorum.”

Lizzo, tepkiler sonucunda kelimeyi çıkartarak “Grrrls” adlı single çalışmasının yeni versiyonunu yayınladı. Temmuz ayının ortasında Nice Life ve Atlantic Records ortaklığıyla ünlü sanatçının yeni albümü ‘Special’ yayınlanacak. (Derleyen: Şeyda Aydın)

cnnturk.com

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu